MINI Countryman steampunk

Zgodnie z Wikipedią Steampunk to „nurt stylistyczny w kulturze (literatura, film, komiks, moda), odmiana fantastyki naukowej, boczna gałąź cyberpunku.

mini-steampunk

W przeciwieństwie do cyberpunku, technologia otaczająca bohaterów nie jest oparta na elektronice lecz na mechanice (np. odpowiednikiem komputera jest maszyna różnicowa). Charakterystyczne dla steampunku zainteresowanie rozwojem techniki często prowadzi do kreowania wynalazków nieznanych w naszej historii, dlatego nurt ten bywa zaliczany do tzw. historii alternatywnych”. Ruch zaczął się w latach 80-tych i zdobywa coraz większą popularność. Postanowił zająć się nim polski Carlex Design i zaprezentować MINI Countryman w wersji steampunk.

mini-steampunk4

O ile z zewnątrz samochód raczej nie wywiera ogromnego wrażenia szarym, satynowym kolorem i paskiem wzdłuż samochodu na wysokości klamek, o tyle środek jest naprawdę imponujący. Wiele kawałków wykończenia zostało zrobione praktycznie od nowa. Zegary, wloty powietrza i część kierownicy wyglądają jakby były wykonane z miedzi.

Na środku kierownicy zauważymy zegary przypominające elementy mechaniczne, ale w rzeczywistości zostały pokryte cienką warstwą miedzi bitej ręcznie, aby osiągnąć wymarzony kształt. Podłoga i oparcia foteli zostały wykonane z lakierowanego ciemnego drewna, a w środku zamontowano potężny system dźwiękowy.

Projekt zajął 9 miesięcy i został wykonany przez Carlex Design dla polskiej sieci steampunkowych restauracji i barów Wodna Wieża.

Źródło: Carlex Design

mini-steampunk1

mini-steampunk2

mini-steampunk5

mini-steampunk6

mini-steampunk7

mini-steampunk9

mini-steampunk10

mini-steampunk11

mini-steampunk12

mini-steampunk13