Samochodem z imprezy do domu – jak wrócić bezpiecznie?

Wybierasz się na zabawę sylwestrową, z której zamierzasz wracać autem? Podpowiemy Ci, na co warto zwrócić uwagę, by do domu dotrzeć bezpiecznie, o czym pamiętać, a także jak przygotować się na sytuacje awaryjne.

Te ostatnie, jak wiadomo, na drodze mogą przydarzyć się zawsze i trzeba brać pod uwagę każdą ewentualność. Proste, ale skuteczne porady pomogli przygotować między innymi doradcy z serwisu ubezpieczeniowego panocek.pl który służy kierowcom w znalezieniu najtańszego OC.

Piłaś? Nie jedź!

Mamy nadzieję, że wiesz o tym doskonale, tym niemniej przypominamy: jeśli decydujesz się na powrót z sylwestra autem, którym to Ty będziesz kierować, nie pij alkoholu. Co prawda według polskiego prawa obecność tej substancji w organizmie może wynosić do 0,2 promila, jednak naprawdę łatwo tę wartość przekroczyć. Nie ma więc sensu ryzykować i jeśli będziesz prowadzić, po prostu nie pij wcale.

Przygotuj się na (nie)pogodę

Biorąc pod uwagę dość nietypową ostatnio zimową aurę, trudno przewidzieć warunki pogodowe, z jakimi będziemy mieć do czynienia w najbliższą noc sylwestrową. Trzeba jednak przygotować się na każdą ewentualność, z dużymi opadami śniegu i zlodowaciałą powierzchnią włącznie, o bardzo niskich temperaturach nie wspominając. Wszystko to wymagać będzie od Ciebie odpowiedniego przygotowania auta.

Opony, płyn, łopata…

Opony zimowe to oczywiście podstawa, ale musisz także pamiętać o niezamarzającym płynie do spryskiwaczy, skrobaczce, a także środku do odmrażania zamka i szyb. Warto mieć też na wyposażeniu szczotkę do odgarniania śniegu z karoserii auta, a nawet łopatę, która może okazać się bardzo przydatna w przypadku zakopania się auta w śnieżnej zaspie.

Kolizja, awaria? Pamiętaj o tych przedmiotach!

Pod uwagę musisz też wziąć ryzyko kolizji lub wypadku. Dlatego na wyposażeniu Twojego auta znaleźć muszą się apteczka, gaśnica i oczywiście trójkąt ostrzegawczy. Ten ostatni przyda się również w przypadku awarii samochodu. Mamy nadzieję, że nie będzie potrzeby, byś musiała użyć tych przedmiotów, jednak ich posiadanie jest Twoim obowiązkiem. Za brak któregokolwiek z nich możesz zostać ukarana mandatem.

Polisa OC

Pamiętaj o obowiązkowym OC. Jego zakres zawsze jest taki sam, niezależnie od towarzystwa, w jakim je wykupisz. Dlatego przy wyborze tego ubezpieczenia kieruj się przede wszystkim jego ceną. Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu?

W znalezieniu najtańszej polisy pomoże Ci kalkulator ubezpieczeń OC. To dostępne w sieci narzędzie to tak naprawdę krótki formularz do wypełnienia. Po wpisaniu w jego polach informacji dotyczących Ciebie i Twojego auta, otrzymasz listę wyników – najbardziej aktualnych i najatrakcyjniejszych na rynku polis OC. Wybierz najtańszą i kup ubezpieczenie, nie wychodząc z domu i nie marnując czasu na oczekiwanie w placówkach firm dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń OC.

Inne ubezpieczenia

Nadchodzący sylwester i nowy rok to doskonała okazja, by rozważyć dodatkowe ubezpieczenia auta. Wykupując na przykład dobrowolne AC czy pakiet assistance, możesz dostosować ich zakres do swoich indywidualnych wymagań. Oznacza to, że wcale nie muszą one być drogie, Ty zaś zyskasz dodatkową ochronę i pomoc w sytuacjach awaryjnych. Pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W dokumencie tym znajdziesz informacje o zakresie Twojej polisy, a także o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacjach, w których nie będzie miał on obowiązku, by wypłacić Ci odszkodowanie.

Bezpieczny powrót z imprezy

Wracaj do domu ostrożnie i nie przekraczaj dozwolonej prędkości. Dostosuj ją także do panujących na drodze warunków. Weź też pod uwagę, że niestety w nocy szczególnie łatwo trafić możesz nie tylko na nietrzeźwych kierowców, ale i na nietrzeźwych pieszych. W sylwestra zwiększona jest również liczba patroli policyjnych, a rozpoczęcie nowego roku od mandatu to może nie zła wróżba, ale z pewnością średnia przyjemność…