Kupujemy nowe opony – jakie wybrać?

0

Zbliża się czas, kiedy będziemy musiały wymienić opony na letnie. Część z nas zmuszona będzie zapewne kupić nowe. Jakiego wyboru dokonać?

opona

Aby dokonać wyboru ogumienia do naszego samochodu, musimy przeanalizować trzy podstawowe kwestie. Po pierwsze, rozmiar opon. Po drugie, klimat w miejscu zamieszkania. Po trzecie, warunki użytkowania pojazdu.

Rozmiar opony

Kupując nowe opony musimy upewnić się, że jest ona w takim samym rozmiarze jak opona pierwszego wyposażenia pojazdu. W tym celu musimy sprawdzić oznaczenia znajdujące się na boku opony demontowanej. Pamiętajmy, że nie można montować opony o innej budowie na jednej osi. Dla naszego bezpieczeństwa powinno się dobierać opony o rozmiarze najbardziej zbliżonym do opon pierwszego zużycia.

Warunki klimatyczne

Opony, które chcemy kupić muszą się sprawdzać w różnych warunkach atmosferycznych. Muszą się trzymać drogi zarówno podczas słonecznej pogody, jak i w czasie obfitych opadów deszczu. Oczywiście do konkretnych warunków należy dostosować styl jazdy, ponieważ wszystkie te czynniki mają wpływ na osiągi i właściwości opon.

W czasie jazdy w deszczu zmniejsza się widoczność i wydłuża się droga hamowania. Ponadto może wystąpić zjawisko aquaplaningu. Jazda po suchym jest oczywiście o wiele bezpieczniejsza, niemniej musimy uważać na dziury i nierówności na jezdni, które znacząco obniżają przyczepność pojazdu.

Warunki eksploatacji

Opony są jedynym elementem pojazdu mającym kontakt z podłożem, a zatem odgrywają kluczową rolę w kierowaniu, komforcie jazdy, hamowaniu i ilości zużywanego paliwa. Różne warunki jazdy wymagają różnej charakterystyki opon. Dla przykładu podczas jazdy w mieście powinno się regularnie, co najmniej raz w miesiącu sprawdzać ciśnienie. Niższe niż zalecane ciśnienie zwiększa zużycie paliwa i wydłuża drogę hamowania. Z kolei np. podczas jazdy na autostradach znaczenie opon rośnie podczas podróży z dużą prędkością.

Źródło: Michelin