Komfort jazdy podczas słonecznych dni

Małe dzieci, które z nami podróżują najczęściej, ku naszej radości, w samochodzie śpią. Śpią, jeżeli słońce też ich nie oślepia i nieustannie przeszkadza im w drzemce. Jak więc zabezpieczyć się przed promieniami słonecznymi? Najprościej? Kupić dobre okulary przeciwsłoneczne dla siebie i wszystkich z nami podróżujących. A jak wspomóc auto?

 

 

Oklejanie folią

Prosty sposób na pozbycie się nadmiaru światła w aucie to oklejenie szyb folią. Folia jest idealnym rozwiązaniem dla tych z nas, które oprócz ucieczki przed słońcem, chcą ochronić to co wożą w bagażniku czy na tylnim siedzeniu przed wzrokiem natrętnych gapiów. Dodatkowo zmniejszy odrobinę nagrzewanie wnętrza auta na nasłonecznionym parkingu. Uwaga! Nie może to być dowolna przyciemniona folia. Poruszanie się naszym autem musi być bezpieczne, dlatego ważne jest zastosowanie się do zasad. Folie muszą posiadać atest, spełniać normę R43 ECE, muszą być również odpowiednio oznakowane i, co najważniejsze, przednie i boczne szyby, które są w zasięgu pola widzenia kierowcy muszą być w 70% przepuszczalne. Czyli mogą zatrzymywać uciążliwe promienie słoneczne tylko w 30%. Za przekroczenie tego ograniczenia, policja ma prawo odebrać nam dokumenty samochodu i skierować go na badanie techniczne. Nie warto ryzykować. Koszt zamontowania takich folii waha się w granicach 300 – 500 zł. Jeżeli chcemy obkleić szyby folią, powinnyśmy zaufać specjaliście. Same bowiem nigdy nie zrobimy tego z taką precyzją. Zajmie nam to dużo czasu i energii, a efekt końcowy może być niezadowalający. Chyba, że jesteśmy wprawione w demontażu szyb i doskonale sobie radzimy z obklejaniem ich wszelakimi specyfikami. Tylna i boczne tylnie szyby mogą być obklejone foliami o dowolniej przepuszczalności światła. Możemy więc sprawić, że na tylnim siedzeniu naszego auta zapanuje mrok.

Rolety

Kolejnym sposobem na powstrzymanie promieni słonecznych jest zamontowanie na tylnej i bocznych tylnich szybach rolet przeciwsłonecznych. W przeciwieństwie do folii sposób ich zamontowania i demontowania jest bardzo prosty. Jedyne co musimy zrobić, to kupić rolety, przylepce na szyby lub haczyki na krawędź, niezbędne do montażu. Koszt zestawu na trzy szyby nie powinien przekroczyć 80 zł. Instalacja twa niecałe 30 sekund. Rolet możemy się w każdej chwili pozbyć, co również trwa kilkadziesiąt sekund. Do minusów niewątpliwe możemy zliczyć, to że nie będziemy mogły opuścić okna i wpuścić świeżego powietrza. Przyklejone rolety to uniemożliwiają. W nowszych modelach samochodów rolety, zamontowane są przy tylnich szybach i przy szyberdachu.

Możemy spokojnie odsunąć szybę, roletą zatrzymać słońce i wpuścić odrobinę świeżego powietrza do środka. Ostrzegamy jednak przed desantowym atakiem z powietrza. Nigdy nie mamy pewności, że złośliwy gołąb nie zapaskudzi nam rolety, co wtedy? Pranie ręczne. Usunięcie ptasich „prezentów” nie należy do zadań ani prostych, ani przyjemnych. Sprawdzałyśmy. Niestety.