Jak używać kierunkowskazów?

k1

Dźwignia w górę lub w dół – użycie jest naprawdę proste. Czasem jednak można odnieść wrażenie, że nie wszyscy kierowcy wiedzą po co samochód został wyposażony w kierunkowskazy.

Kierunkowskazy to jedne z ważniejszych elementów sygnalizacyjnych w samochodzie. Ich zadanie jest proste. Mają sygnalizować innym użytkownikom ruchu, że za chwilę wykonamy jakiś manewr, czyli albo zmienimy kierunek ruchu albo pas, którym się poruszamy. Szczególnie ważne są dwa słowa: „sygnalizujemy” i „za chwilę”.

Zanim skręcisz!

Większość kierowców używa kierunkowskazów po to, by zademonstrować innym użytkownikom ruchu, że właśnie wykonują jakiś manewr, np. skręcają. Tymczasem kierunkowskaz nie do tego służy. Kierunkowskaz jest po to, by informować innych o naszym zamiarze, jeszcze przed rozpoczęciem tego skrętu!

Mrugaj nie raz

Pamiętanie o tej różnicy znacznie obniży liczbę nagłych hamowań, ostrych skrętów, czy też zmian pasów ruchu tuż przed maską innego samochodu. Pamiętajmy, że jedno ‘mignięcie’ kierunkowskazem zdecydowanie nie wystarczy. Kierunkowskaz powinien być włączony tak długo, byśmy miały pewność, że inni użytkownicy ruchu zostali poinformowani o planowanym manewrze. Nie zwlekajmy też z wykonaniem manewru zmiany pasa – w pewnym momencie zbyt długo mrugający kierunkowskaz może zdezorientować innych kierowców.