Kiedy przysługuje samochód zastępczy?

0

W sytuacji kiedy zostałaś ofiarą wypadku, możesz domagać się samochodu zastępczego, a koszty pokryte zostaną z OC sprawcy.

Samochód zastępczy

Samochód zastępczy przysługuje każdej ofierze wypadku, bez względu na to czy prowadziła ona samochód służbowy, czy też prywatny. Dotychczas ubezpieczyciele często odmawiali rekompensaty za wynajem, jeśli ubiegała się o nią osoba prywatna. W tej sprawie, tylko w 2011 r., Rzecznik Ubezpieczonych musiał interweniować aż 375 razy. Dziś jest inaczej.

Auto zastępcze nie tylko dla firm

Sąd Najwyższy uznał, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe muszą zwrócić poszkodowanemu koszty wynajęcia samochodu zastępczego, także w sytuacji, gdy korzystał on ze swojego uszkodzonego auta tylko w celach prywatnych. Pieniądze mają pochodzić z OC kierowcy, który spowodował wypadek.

Wcześniej zwrot kosztów, za najem pojazdu zastępczego, był najczęściej przyznawany, gdy uszkodzone auto służyło do prowadzenia działalności gospodarczej. Ubezpieczyciele na ogół odmawiali zapłaty za samochód zastępczy, jeśli właściciel wykorzystywał swoje auto prywatnie, np. do dojazdu do pracy, na zakupy, czy wożenie dzieci do szkoły. Sąd Najwyższy stwierdził, że taki podział poszkodowanych pozbawiony jest jakichkolwiek podstaw prawnych – wyjaśnia Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Samochód to standard

Istnieją jednak sytuacje wykluczające możliwość wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy. – Auto nie należy się poszkodowanemu, gdy „sporadycznie” korzystał ze swojego zniszczonego auta bądź też dysponuje drugim samochodem, którym może jeździć, do momentu wypłaty odszkodowania i naprawy uszkodzonego pojazdu – dodaje ekspert.

Przy odmowie przyznania auta zastępczego ubezpieczyciele najczęściej tłumaczyli się tym, że kierowca, który wykorzystywał swoje zniszczone auto wyłącznie do celów prywatnych, równie dobrze na czas naprawy może korzystać z komunikacji miejskiej. Sąd Najwyższy stwierdził jednak, że towarzystwa nie mogą zmuszać poszkodowanego do jazdy komunikacją publiczną. – Obecne uwarunkowania rynkowe i społeczne, sprawiają, że codzienne korzystanie z pojazdu jest koniecznością, która wynika m.in. z wykonywania zawodu, miejsce zamieszkania czy w ogóle racjonalnego wykorzystania czasu. Posiadanie samochodu nie jest już żadnym luksusem, tylko najzwyklejszym standardem cywilizacyjnym – twierdzi Maciej Kuczwalski.

Poszkodowany kierowca może wynająć auto zastępcze w dowolnej wypożyczalni. Ubezpieczyciel nie może wskazać konkretnej firmy, narzucić wysokość stawek wynajmu czy limitów kilometrów, które kierowca może przejechać wynajętym autem. Jedynym warunkiem jest konieczność wyboru samochodu o podobnej klasie, jak ten, który uległ zniszczeniu w wypadku.