Jesteśmy lepsze!

0

Baba za kierownicą? Nic podobnego. Teza o wyższości mężczyzn nad kobietami w kwestii prowadzenia samochodu nie znajduje potwierdzenia w przeprowadzonych badaniach.

Link 4 i Polska Izba Motoryzacji przeprowadziły ogólnopolskie badanie z którego jasno wynika, że o niebezpieczeństwie wypadku decyduje nie płeć, lecz wiek. – Młodzi kierowcy dużo częściej powodują kolizje. W ciągu ostatnich 5 lat wśród osób do 29 roku życia kolizje spowodowało 17 procent kierowców. Powyżej tego wieku – tylko 9 procent – powiedział Jan Sadowski z Link 4.

Ostrożne

Nie zmienia to faktu, że jako kierowcy jesteśmy bardziej ostrożne, co przekłada się choćby na mniejszą skłonność do łamania przepisów. Oczywiście różnie z tym bywa, moje koleżanki notorycznie zastanawiają się jakim cudem nie zgromadziły jeszcze portfolio ze swoimi zdjęciami z fotoradarów. Nie zmienia to faktów: 59 procent z nas nigdy lub bardzo rzadko przekracza prędkość. Panowie? Przepisów przestrzega 45 procent. Jesteśmy też mniej skłonne do wymuszania pierwszeństwa. Zaraz pewnie odezwą się złośliwcy: „ale zanim gdzieś wjedziecie to trzeba trzy razy zamrugać, bo się boicie”. Nawet jeśli, to ciągle jest to bardziej bezpieczne zachowanie niż wpychanie się tam, gdzie niekoniecznie możemy się zmieścić. – Codzienna obserwacja znajduje potwierdzenie w badaniach – kobiety jeżdżą ostrożniej, bezpieczniej i w większej zgodzie z przepisami – podsumował Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

Nasze małe grzeszki

Żeby nie było zbyt słodko, podobno mamy większą skłonność do wjeżdżania na skrzyżowanie, gdy nie jesteśmy przekonane o możliwości jego opuszczenia po zmianie świateł oraz do przejeżdżania na czerwonym świetle. Oprócz tego bezdyskusyjnie w kategorii „małe grzeszki za kierownicą” wygrywamy w dyscyplinach: „śpiewanie za kierownicą” oraz „dbanie o wygląd”. Ale przecież śpiewanie łagodzi obyczaje i uspokaja, a czy nie tego właśnie nam potrzeba w codziennej rzeczywistości przepełnionej ciągłymi remontami, korkami i brakiem miejsc parkingowych? Z badań wynika też, że mężczyźni są bardziej kulturalni – 65 procent z nich ustępuje pierwszeństwa umożliwiając im choćby włączenie się do ruchu. Jednak wśród kobiet odsetek ten wyniósł niewiele mniej – 59 procent – zatem jesteśmy równie miłe.

Joanna Kowalik

Badanie „Barometr Ubezpieczeniowy Link4″ zrealizowane zostało metodą wywiadu bezpośredniego, w połowie lutego 2012 roku, przez instytut badawczy IPSOS, na reprezentatywnej próbie 1006 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.