Jesteśmy bardziej narażone na urazy w wypadkach!

Amerykańska organizacja American Journal of Public Healthopublikowała wyniki badań, z których wynika, że kobiety są o 47 procent bardziej narażone na ryzyko odniesienia obrażeń w wypadkach niż mężczyźni.

AJoPH twierdzi, że kobiety poprzez inną budowę ciała są bardziej narażone na ryzyko odniesienia obrażeń w wypadkach samochodowych. Organizacja twierdzi, że pasy i inne systemy mające wpływać na poprawę bezpieczeństwa nie są przystosowane do kobiecych ciał.

Z uwagi na niższy wzrost i mniejszą wagę ciała kobiety mają tendencję do zasiadania w innej pozycji w fotelu niż mężczyźni. Jak się okazuje, ze względu na te czynniki ryzyko, że kobieta zapięta w pasy bezpieczeństwa odniesie obrażenia jest aż o 47% wyższe w porównaniu do podobnego przypadku, tyle, że z mężczyzną w roli głównej.

Jednym z powodów, dla których systemy bezpieczeństwa są konstruowane bardziej pod mężczyzn jest fakt, że prawdopodobieństwo, że to mężczyzna będzie uczestniczył w wypadku jest trzy razy większe niż w przypadku kobiety. W ostatnich latach udział kobiet w tym procederze jednak znacząco wzrósł.

Clarence Ditlow z Center for Auto Safety twierdzi, że mimo, iż koncepcja przeprowadzenia badań jest jak najbardziej słuszna, nijak ma się do dzisiejszych realiów. Na potrzeby badań użyto samochodów, których wiek sięga nawet 13 lat. Mało tego, wiele samochodów na drogach ma nawet 20 letni staż, stąd na ich pokładzie brak nowoczesnych rozwiązań mających poprawić bezpieczeństwo kierowcy. – Badanie miałoby większą wiarygodność, gdyby samochody biorące udział w badaniu ograniczyć do tych wyprodukowanych po 2000 roku by mieć pewność, że wszystkie badane pojazdy miały przyjazne kobietom poduszki powietrzne – twierdzi Ditlow.