Jakich świateł samochodowych używać?

Mgła, deszcz a może słoneczna pogoda? To tylko niektóre z warunków pogodowych w jakich muszą jeździć kierowcy. Często jednak zapominają o włączeniu odpowiednich świateł. To co z pozoru wydaje się proste w praktyce może nastręczać wielu problemów, które zwiastują  niemiłe konsekwencje dla portfela.

„Oświecony” kierowca

Każdy samochód wyposażony jest od kilku do kilkunastu rodzajów świateł zewnętrznych. Ich stosowanie reguluje Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Mimo istniejących w tym zakresie przepisów korzystanie z nich nie zawsze jest proste i oczywiste dla każdego kierowcy. Najczęściej błędy pojawiają się podczas korzystania ze świateł do jazdy dziennej, mijania, drogowych (tzw. długich) oraz przeciwmgłowych. Nieprawidłowe zastosowanie świateł może spowodować uszczerbek dla naszego budżetu. Najwięcej punktów karnych, bo aż 4 otrzymają kierowcy za brak świateł od zmierzchu do świtu. Nie obędzie się również bez mandatu. Takie przewinienie oznacza 200 zł mandat karny.

Kiedy używać?

Zgodnie z przepisami ze świateł mijania należy korzystać podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Kierowca może zastąpić je światłami do jazdy dziennej w porze od świtu do zmierzchu. Co ważne, w porze od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania (lub łącznie z nimi) można używać świateł drogowych. Jest to dopuszczalne jeśli nie oślepi to innych kierowców albo pieszych poruszających się w kolumnie. Przepisy oraz dobra praktyka mówią, że światła drogowe należy wyłączyć w przypadku, gdy z przeciwka zbliża się inny pojazd lub gdy zbliżamy się do auta przed nami. Brak zastosowania się do tej zasady może spowodować oślepienie kierowcy, a w konsekwencji doprowadzić nawet do kolizji. Ze świateł mijania należy również korzystać w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą czy opadami atmosferycznymi. Można ich wówczas używać jednocześnie z światłami przeciwmgłowymi przednimi lub zamiast nich.

mandaty-za-brak-swiatel

W przypadku świateł przeciwmgłowych możemy wyróżnić ich dwa rodzaje: przednie oraz tylne. Tych pierwszych należy używać w przypadku zmniejszonej przejrzystości na drodze. Oprócz tego możliwe jest także włączenie ich na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi w okresie od zmierzchu do świtu nawet w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Światła przeciwmgłowe tylne należy stosować w sytuacji zmniejszonej przejrzystości powietrza, jednak pod warunkiem, że widoczność ta ograniczona jest do odległości mniejszej niż 50 m. Jeśli warunki na drodze ulegną poprawie kierowca zobowiązany jest wyłączyć te światła.  

Źródło: Flotis.pl