Rosnące ceny paliwa przyprawiają o zawrót głowy. Gdzie szukać oszczędności, by jeździło się taniej? Co zrobić, żeby rzadziej odwiedzać stacje benzynowe?
Samochód
Pomyśl o spalaniu i częstym tankowaniu już przy zakupie auta. Warto przeanalizować rocznik, przebieg oraz wielkość i rodzaj silnika. To, ile będziesz wydawać na tankowanie może być uwarunkowane nawet od tego, co wlewasz. Cena LPG ewidentnie różni się od oleju napędowego czy benzyny. Dodatkowo, przy zakupie samochodu z instalacją gazową poproś o poradę mechanika, który sprawdzi jego szczelność. Jeżeli chodzi o spalanie, łatwo to obliczysz już po godzinnej jeździe po mieście. W przypadku zakupu prosto z salonu, polecam hybrydy. Są to samochody przystosowane do jazdy po mieście, a częste zatrzymywanie się i ruszanie nie przyczynia się do gwałtownego wzrostu spalania.
Jeżeli nie planujemy zakupu, warto wziąć na tapetę stary samochód. Po pierwsze przegląd generalny. Zwróć uwagę na wszelkie usterki, stukanie i pukanie. Sprawny samochód spali znacznie mniej, w porównaniu do tego, który ma zapchane filtry lub inne dolegliwości. Istotna jest również jakość wykorzystanych części i elementów auta. Weź pod lupę choćby opony. Odpowiedni bieżnik, czy ciśnienie w kole to podstawa!
Tuning
Wciąż jesteśmy w temacie samochodu, jednak tu będzie trochę z innej beczki. W kwestii wysokości spalania ogromne znaczenie ma budowa auta. Jeżeli jest ono uzbrojone w dodatkowe, nadprogramowe spoilery, bagażnik na narty lub uchwyt na rowery, powinnaś się liczyć z szybszym ubywaniem paliwa. Zmniejszona aerodynamika skutkuje tym samym, co zbędne obciążenie samochodu.
Elektronika
Sprzęt grający, podgrzewane fotele i klimatyzacja są kolejnymi czynnikami wpływającymi na zwiększenie zużycia paliwa.
Styl jazdy
Podobno jest to najbardziej oczywisty czynnik zużycia paliwa. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wysokie obroty i gwałtowne hamowanie zwiększają spalanie aż o 30%. Ratunkiem jest nauka płynnej jazdy i przewidywanie sytuacji na drodze. Kolejnym czynnikiem jest umiejętność zmiany biegów. Pewnie niejedna z Was parsknęła teraz śmiechem. Otóż szybsza zmiana biegu na wyższy, jest jedyną z zasad eko jazdy. Ach, no i oczywiście kultura ruszania. Co oznacza, że powinno się to robić z wyczuciem, bez pochopnych ruchów.
Paliwo
Istotne jest również, co tankujesz. Jakość wlewanych płynów szybko się może odbić na portfelu. Najlepiej zrobić statystykę – przeanalizuj ile kilometrów przejechałaś po wizycie na danej stacji benzynowej – różnice potrafią być zaskakujące, a wynik powinien być czytelny.