Jak usunąć gumę do żucia z tapicerki?

Guma do żucia wgnieciona w tapicerkę lub dywanik samochodowy to dosyć uciążliwy kłopot. Nie dość, że wygląda nieestetycznie, to wyjątkowo trudno się jej pozbyć – lepi się i ciągnie, łatwo pobrudzić ubranie i rozprowadzić ją po całym aucie. Dlatego podpowiadamy kilka skutecznych sposobów na usunięcie niechcianej „niespodzianki” z samochodu.

Zamrażanie

Najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się gumy do żucia jest jej zamrożenie. W przypadku plam w samochodzie, zamrażarka na wiele się nie zda, ale wystarczy obłożyć gumę kostkami lodu. Jeszcze lepsze rezultaty daje użycie powietrza w sprayu zakupionego w sklepie ze sprzętem komputerowym, stosowanego przy czyszczeniu sprzętu elektronicznego. Specyfik działa na podobnej zasadzie, co klimatyzacja samochodowa – powietrze rozprężając się, pobiera energię w postaci ciepła z otoczenia, w związku z czym wszystko w jego okolicy zamarza.

Dla uzyskania lepszych efektów, można podziurkować gumę widelcem, dzięki czemu szybciej się schłodzi i przykleić do niej kawałek woreczka lub papieru, co ułatwi późniejsze oderwanie jej od materiału.

Schłodzona guma będzie bardzo krucha. Z łatwością odkleisz ją od tapicerki, a resztki wykruszysz szczoteczką. Pamiętaj żeby od razu odkurzyć wszelkie okruszki – w przeciwnym razie, po odtajaniu znowu wtopią się w tapicerkę.

Wrzątek

Gorąca woda też pozwoli usunąć plamę, chociaż ten sposób siłą rzeczy trudno jest zastosować w samochodzie – sprawdza się natomiast przy zabrudzonych fotelikach dziecięcych. Plamę polej wrzątkiem, miękką gumę wytrzyj szmatką i po sprawie.

Preparaty odplamiające

Na rynku dostępne są specjalne preparaty w aerozolu do usuwania gumy do żucia i innych klejących słodyczy z tkanin (np. PROCHEM G240 Chewing Gum Remover). Ich działanie jest analogiczne do opisanego wyżej mrożenia, ale cena zdecydowanie wyższa od zwykłego powietrza w sprayu.

Przy naprawdę ciężkich przypadkach, warto skorzystać z odplamiacza Stain Devils Dr. Beckmann – preparaty są bardzo skuteczne i działają na rozmaite, trudne do usunięcia zabrudzenia.

Aceton, benzyna, perfumy

Dobrym sposobem na pozbycie się plam po gumie jest także użycie zmywacza do paznokci, benzyny ekstrakcyjnej lub perfum. Gumę i okolicę plamy należy zwilżyć, a następnie usunąć szczoteczką. Ale uwaga – wszystkie te środki mają silne właściwości czyszczące, w związku z czym nie należy rozprowadzać ich po dużej powierzchni tapicerki – mogą też odbarwić kolor.

Uwaga: W przypadku odplamiaczy, benzyny czy acetonu, warto przeprowadzić test na niewidocznym fragmencie materiału.