Jak szyba, to markowa

Czy wiesz, że zużyta przednia szyba znacznie redukuje widoczność? Jakość szyb samochodowych wpływa na bezpieczeństwo. Nie wiedziałaś? Przeczytaj!

Wśród wielu elementów w samochodzie, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo najczęściej wymieniamy sprawne hamulce oraz nowe opony. Często zapominamy o tak prozaicznej rzeczy, jak przednia szyba, dzięki której możemy prowadzić bezpiecznie i komfortowo. Zużyta, redukuje widoczność i wydłuża drogę hamowania.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że samochód należy prowadzić tak, by unikać niepotrzebnego ryzyka dla pasażerów i innych użytkowników drogi. Regularnie serwisujemy samochody, wymieniamy opony, demontujemy zużyte elementy. Kiedy jednak osłabia się nam wzrok, udajemy się do okulisty.

Przednia szyba jak opona

Przednia szyba samochodu jest stale narażona na działanie wiatru i deszczu. Tak jak opony, zużywa się i wymaga wymiany w regularnych odstępach czasu. Niestety zwykle nawet nie przyjdzie nam do głowy, że przednia szyba także podlega zużyciu. Na wymianę szyby decydujemy się wyłącznie w sytuacji, kiedy jesteśmy do tego zmuszeni, np. w przypadku, gdy uderzy w nią kamień.

Kontrola jakości

Zużyta przednia szyba ciemnieje i redukuje widoczność. Im bardziej jest zużyta i porysowana, tym bardziej spada widoczność. Stwarza to niebezpieczeństwo przede wszystkim w nocy, kiedy zarysowania szkła rozpraszają światła zbliżających się pojazdów, oślepiając tym samym kierowców. Na szczęście coraz częściej zwracana jest uwaga na jakość przednich szyb podczas przeglądu kontrolnego. Coraz więcej szyb nie przechodzi testu ze względu na zużycie, pęknięcia i odpryski. Po zmianie na nową, każdy natychmiast poczuje się pewniej. Poprawi się widoczność, dzięki czemu podróż stanie się bardziej komfortowa.

Wymiana

Decydując się na wymianę przedniej szyby należy wziąć pod uwagę wiele czynników, np. dopasowanie, kształt powierzchni czy kontrola przepuszczalności światła słonecznego. Markowe szyby stosują szczelinomierze do szyb, aby upewnić się, czy rozmiar, kształt i kontur podzespołu spełniają wymagania konkretnego klienta. Tymczasem niemarkowe produkty nie gwarantują prawidłowego dopasowania szyby. Markowa szyba nie cierpi też na dodatkowe szczeliny, które trzeba uzupełniać klejem albo wpasowywać szybę w otwór na siłę. Takie działanie z kolei, może prowadzić do hałasu wiatru, nieszczelności, odkształcania czy powstania pęknięć spowodowanych naprężeniem.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Pamiętajmy, że szyby chronią nas przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, śniegiem, deszczem, kurzem czy brudem. Pamiętajmy też, że zakup przypadkowej szyby o niskiej jakości może, de facto, oznaczać utratę pieniędzy i czasu, a w skrajnym przypadku, nawet życia.

pilk wnetrze czyste

pilk wnetrze czyste

Źródło: Pilkington