Jak przełamać strach przed prowadzeniem auta?

baba-za-kolkiem

Dużym problemem początkujących kierowców jest strach przed samodzielnym prowadzeniem auta. Właśnie skończyłaś kurs, pora wyjechać na miasto, ale zastanawiasz się czy sobie poradzisz. Strach przed jazdą może też dotyczyć doświadczonych kierowców, np. po przeżytym wypadku samochodowym. Oto kilka wskazówek, jak sobie z tym radzić.

Lęk czy strach?

Na samym początku musimy określić z jakiego powodu w naszym organizmie pojawiają się nieprzyjemne doznania emocjonalne. W psychologii bowiem inaczej traktujemy strach, a inaczej lęk. Strach jest normalnym uczuciem, potrzebnym do życia, które pojawia się w sytuacji bezpośrednio nam zagrażającej. Strach zatem ma charakter adaptacyjny i umożliwia przetrwanie. Lęk natomiast to stan podświadomy, boimy się czegoś co tak naprawdę nie istnieje i staramy się tego za wszelką cenę unikać. Wiadomo, że aby zostać ekspertem w danej dziedzinie, konieczna jest praktyka i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

Jak pokonać strach i zacząć jeździć?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: początkujący kierowca odczuwa strach przed jazdą samochodem. W jego umyślę głębią się myśli „nie dam rady”, „ będę sprawcą wypadku”, „boję się”. Ciało takiego kierowcy, odbiera negatywne sygnały wysyłane przez mózg takie jak drżenie kończyn, problemy z oddychaniem. Strach i nieprzyjemne odczucia fizjologiczne doprowadzają do tego, że unikamy nieprzyjemnego bodźca, w tym wypadku jazdy samochodem, a co za tym idzie nie nabieramy pewności i doświadczenia w prowadzeniu auta i koło się zamyka.

Jeśli chcesz wygrać ze strachem, musisz systematycznie ćwiczyć. Na początku możesz stworzyć pięciostopniową skalę, określając według niej sytuację od najłatwiejszej do najtrudniejszej. Na początku skali możesz umieścić sytuację najmniej zagrażającą np. jazda po mało uczęszczanym parkingu, gdzie czujesz się swobodnie i bezpiecznie. W miarę nabywania praktyki, powinnaś stopniowo zwiększać poziom trudności, aż dojdziesz do końca skali. Podczas realizacji pięciostopniowej skali, możesz też wspomóc się bliską osobą – doświadczonym kierowcą, który będzie ci towarzyszyć podczas jazdy, wspierając i udzielając adekwatnych rad.

Jeśli to nie pomoże…

Jeżeli jednak lęk jest na tyle silny i paraliżujący, że nawet określenie celów, wywołuję paniczny lęk, pomocny może być w tym wypadku psychoterapeuta, który nauczy kierowcę technik relaksacji, zobrazuję problem i wspólnie określi cele i ćwiczenia niwelujące nieprzyjemne emocję.

Agata Podrażka - Psycholog Kliniki Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

Agata Podrażka
Psycholog Kliniki Psychoterapii i Rozwoju Osobistego
Gabclinic.com

Zadaj pytanie naszej specjalistce