Nerwy napięte do granic wytrzymałości i głód oznaczają brak koncentracji i gorszy refleks. Nie pozwól, aby pusty żołądek powstrzymał Cię przed zdobyciem prawa jazdy!
Im bliżej egzaminu, tym większy stres nam dokucza. Dobrze dopasowana dieta pomoże nam go zmniejszyć. Około dwa tygodnie przed egzaminem możemy pozwolić sobie na codzienną porcję czekolady i kakao. Czekolady nie musimy się obawiać nawet na diecie – wystaczą dwa kawałki dziennie. Pod ich wpływem w mózgu wydziela się serotoniona, zwana też hormonem przyjemności, wprawiająca w dobry nastrój. Możemy też wspomóc się kwasem foliowym, chroniącym przed stanami depresyjnymi mogącymi być wynikiem przedegzaminacyjnego stresu. Naturalnym źródłem kwasu foliowego są warzywa owoce, ale tylko te nie poddane obróbce termicznej.
Teoria czy praktyka?
W dniu egzaminu, bez względu na jego porę, najważniejsze jest śniadanie. Nawet jeśli nasz żołądek jest ściśnięty tak, że wydaje nam się, że nie zdołamy nic przełknąć to warto się przemóc i dostarczyć naszemu organizmowi. Warto zjeść pożywne śniadanie, aby zapewnić sobie składniki odżywcze, których będziemy potrzebować w trakcie wysiłku intelektualnego. Wybierajmy produkty bogate w białko i magnez, gdyż zapewniają one prawidłową pracę układu nerwowego i zwiększają poziom koncentracji uwagi.
Jeżeli czeka nas egzamin całościowy: zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna, to potrzebny nam posiłek zapewniający długotrwałą koncentrację. Wypij mocną herbatę lub kawę i kanapki z wędliną lub rybą, a do kieszeni włóż torebkę z orzechami. Jeżeli natomiast czeka nas tylko egzamin praktyczny to zjedzmy posiłek bogaty w węglowodany – płatki zbożowe lub naleśniki szybko dostarczą nam energii i pozwolą nam pracować na najwyższych obrotach przez krótki okres czasu.
Unikaj farmakologii
Doraźnie przed egzaminem warto zjeść batonik z orzechami. Czekolada dzięki dużej zawartości magnezu wyzwala w mózgu substancje poprawiające nastrój i tym samym wpływa na dobre samopoczucie i jednocześnie uspokajająco. Jednocześnie orzeszki korzystnie wpłyną na koncentrację.
Nawet w przypadku dużego stresu postaraj się unikać stosowania środków farmakologicznych. Zwłaszcza te ziołowe bardzo często mają duży wpływ na naszą zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi. Ostatni moment na skorzystanie z ich pomocy to noc przed egzaminem tak, aby porządnie się wyspać. Poza tym leki uspokajające znacznie osłabiają zdolność logicznego myślenia i osłabiają refleks, który jest niezbędny podczas egzaminu. Pamiętajmy, że egzamin tylko sprawdza nasze umiejętności – nie pozwólmy zatem, aby pokonał nas stres. Pozytywne nastawienie i uśmiech poparte nabytymi umiejętnościami pozwolą nam na pomyślne zdanie tego testu.