Jak nie zasnąć za kierownicą?

0

Czasem pokonujemy setki kilometrów jednego dnia. Zwłaszcza w upalne dni męczymy się szybciej. Każdy kilometr czujemy w kręgosłupie, nogach i rękach. Pojawia się też zmęczenie i znużenie. Jak się przed nim bronić?

Natychmiastowy kop w postaci 1000 gram kofeiny (dawka w 100 kawach) poprawia koncentrację. Działa przez ok 4 godziny. Potem jednak trudno zasnąć. Podwyższone ciśnienie czasem objawia się szczękościskiem – mówi.

Nieszkodliwe?

Leki oparte na naturalnych związkach pochodzenia roślinnego podwyższają ciśnienie i pobudzają krążenie mózgowe – wyjaśniał prof. Wojciech Kasprzak, ordynator oddziału wewnętrznego szpitala w Poznaniu. – Nie są niebezpieczne, jeżeli nie będziemy nimi zastępować snu – tłumaczył.

Wszelkiego rodzaju wspomagacze powodują nasilanie procesów i większą eksploatację mózgu. Po ich użyciu zwiększa się też potrzeba snu. – By wszystko wróciło do normy, optymalnie byłoby zafundować sobie 7-8 godzin snu – radził W. Kasprzak. Zastąpienie go może być niebezpieczne w skutkach. Kolejne dopalacze, działają coraz krócej, a zmęczenie jest coraz większe. Nasz mózg zaczyna zawodzić w niespodziewanych sytuacjach. Pojawiają się halucynacje, które są już znakiem maksymalnego zmęczenia.

Sen dobry na wszystko

Dobrym sposobem jest mocna, słodka kawa i np. tabliczka gorzkiej czekolady. Słodka kawa, oprócz tego, że podnosi ciśnienie, odżywia i orzeźwia mózg poprzez dostarczenie większej ilości glukozy – tłumaczył prof. Kasprzak. Gdy jednak i to nie pomaga, możecie jeszcze wyjść z auta, przejść się i zrobić kilka skłonów. Na jakiś czas powinno wystarczyć. Potem drugi raz i trzeci, za każdym razem jednak czas gotowości do jazdy się skraca. Sprawdzony sposób na zmęczenie i znużenie ma Maciej Polody, kierowca wyścigowy i rajdowy: – Najlepiej jest zjechać na pobocze, czy stację benzynową i uciąć sobie 15-minutową drzemkę. Po jakimś czasie drugą i na ogół trzeciej już nie potrzeba, bo zmęczenie przechodzi – mówił.

Pamiętajcie jednak, by ustawić budzenie w telefonie komórkowym. W innym przypadku, jeśli będziecie bardzo zmęczone, możecie obudzić się w środku nocy gdzieś na poboczu, czy stacji benzynowej…