Jak negocjować cenę auta?

Jak negocjowau0107 cenu0119 auta?

Jak negocjowau0107 cenu0119 auta?Każda oferta kupna lub sprzedaży auta otwiera drogę do negocjacji cenowych. Niestety nie każdy, a mam tutaj na myśli przede wszystkim kobiety, ma odwagę i podejmuje próbę zbicia pierwotnej ceny. Nie muszę chyba pisać, że taką postawą same sobie strzelamy w kolano. Prawdziwy sprzedawca zawsze uwzględnia możliwość negocjacji, dzięki czemu jest szansa dopasowania ceny do naszego budżetu.

Zacznijmy od definicji

Oswajanie z negocjacjami cenowymi zacznijmy może od przytoczenia definicji. Ogólnie rzecz biorąc, negocjacje to poszukiwanie rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony zaangażowane w daną sytuację. Jeśli mówimy o negocjacjach handlowych, warto wiedzieć, że w niektórych krajach brak targowania się przy zakupie wręcz obraża sprzedawcę. Tak więc nawet jeśli uważasz, że nie jesteś w tym dobra, podejmij próbę. Praktyka czyni mistrza.

Przejdźmy do praktyki

Istnieje kilka żelaznych zasad, które pozwolą Ci osiągnąć wymarzoną cenę:

  1. Pamiętaj o celu negocjacji – celem negocjacji jest osiągnięcie najlepszej z możliwych opcji cenowych, czyli takiej, która będzie korzystna dla kupującego i przyniesie dostateczny zysk sprzedawcy – obie strony powinny być zadowolone z finału.
  2. Unikaj kłótni – negocjacje nie mają nic wspólnego z kłótniami. Agresywna walka zamiast przemyślanej strategii przyniesie odwrotny skutek.
  3. Określ warunki z góry – przemyśl jakie jest twoje maksimum i minimum. Zacznij od najostrzejszej opcji, tak aby stopniowo dojść do obopólnego kompromisu.
  4. Zaplanuj kilka scenariuszy – zastanów się jak mogą przebiegać negocjacje handlowe, przygotuj się na kilka scenariuszy i przemyśl swoje stanowisko tak, aby nie dać się zaskoczyć.
  5. Negocjuj warunki osobno – jeśli oprócz samej ceny negocjujesz jeszcze inne warunki zakupu (np. sposób płatności, wyposażenie), omawiaj je indywidualnie. Pamiętaj, że przy łączonych usługach nie zaoszczędzisz pieniędzy. Oferty pakietowe to typowe metody sprzedażowe działające na niekorzyść kupującego.
  6. Płać z góry – w miarę możliwości, zapłać z góry jak największą cześć całkowitej ceny, dzięki czemu obniżysz koszty dodatkowe takie jak oprocentowanie.
  7. Nie negocjuj dodatkowych opcji – przed rozpoczęciem negocjacji zastanów się nad oczekiwanym wyposażeniem auta i omawiaj wyłącznie opcje, które ciebie interesują. Nie trać energii na negocjacje wokół innych funkcji, dodatków i pakietów.
  8. Unikaj rozpraszaczy uwagi – podczas negocjacji trzeba zachować maksymalną koncentrację, wytrawny sprzedawca wykorzysta każdą chwilę nieuwagi. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu tak aby nie kończyć negocjacji w pośpiechu i unikaj wszelkich zakłóceń tj. głodne i znudzone dzieci : ).
  9. Nie podejmuj gry – dealerzy mają ogromne doświadczenie w mamieniu kupujących. Nie zwracaj uwagi na gładkie słówka i nieracjonalne oferty. Bądź stanowcza i pamiętaj, że to ty musisz być zadowolona z ostatecznej ceny.