Jak dbać o klimatyzację?

k1

Klimatyzacja to bardzo ważny element wyposażenia samochodu. By cieszyć się jej sprawnym działaniem musimy o nią dbać!

k1

Problemy z klimatyzacją zwykle dają się we znaki właścicielom kilkunastoletnich pojazdów. Czasem jednak kłopoty te mogą pojawić się także w kilkuletnich autach. Najczęściej objawia się to w podobny sposób – mimo włączonej klimatyzacji w samochodzie robi się coraz cieplej. Stopniowo klimatyzacja staje się po prostu coraz mniej skuteczna.

Uwaga na brud

Choćby z tego powodu klimatyzacja powinna być regularnie (przynajmniej raz w roku) sprawdzana pod kątem czystości, a także drożności układów nawiewowych. Samochody wyposażone w tzw. filtr przeciwpyłowy powinny mieć ten filtr raz w roku wymieniony, a przynajmniej sprawdzony. Kolejnym ważnym elementem jest czystość kanałów nawiewowych. Zalegający brud może wiązać się z przykrym zapachem, który powinien być sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z klimatyzacją.

Pamiętajmy, że rozwojowi bakterii w klimatyzacji sprzyjają wilgoć i kurz. Dobrą praktyką jest wyłączenie klimatyzacji około 5 min przed zakończeniem jazdy, by powietrze zdążyło osuszyć kanały nawiewowe. Na pewno poprawi to komfort użytkowania klimatyzacji, a także wyeliminuje ryzyko pojawiania się przykrych zapachów.