Jak bezpiecznie zapakować auto przed wakacyjną podróżą

Podróże wakacyjne nieodłącznie kojarzą się z pakowaniem bagaży. Powierzchnia bagażnika jest ograniczona i warto wiedzieć jak zapakować się możliwie najbardziej praktycznie, ale i bezpiecznie dla współpasażerów. Jakich bagaży lepiej nie zabierać i w jakich miejscach nie powinniśmy ich układać radzi Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Komfort i bezpieczeństwo

W trakcie wakacyjnych podróży warto zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Warto zapakować ze sobą jedynie najpotrzebniejsze przedmioty. Nawet jeżeli posiadamy pojemne auto, warto zwrócić uwagę na bagaże, które zabieramy. Ciężar walizek ma wpływ na sposób w jaki prowadzi się auto, a także jest powodem większego spalania silnika.

Jak ułożyć bagaże?

Układ w jaki będziemy rozlokowywać w aucie pakunki też nie powinien być przypadkowy.  Największe i najcięższe walizki najlepiej układać na dnie, pośrodku bagażnika i dosunąć je do tylnej kanapy. Dzięki temu auto powinno się zachowywać mniej nieprzewidywalnie podczas podróży. „Jeżeli mamy problem z ułożeniem mniejszych przedmiotów warto zainwestować w specjalne siatki lub liny przytrzymujące bagaże w jednej pozycji. Najważniejsze, aby nie układać luźno przedmiotów na tylnej półce za tylną kanapą. W sytuacji nagłego hamowania lub zderzenia mogą one wystrzelić z duża prędkością i zagrozić życiu i zdrowi pasażerów w aucie. Ważne, aby kierowca widział pełny obraz w lusterku wstecznym, dlatego nie kładźmy bagaży tak, aby zasłaniały tylną szybę” – mówi Kajetan Kajetanowicz.

Walizki w kabriolecie

Posiadacze kabrioletów powinni pamiętać, aby rozstawienie bagażu w aucie pozwoliło na rozłożenie i złożenia składanego dachu. Jeżeli będzie to wymagać od nas położenia bagażu luzem na tylnej kanapie, pamiętajmy, aby unieruchomić go pasami bezpieczeństwa. Jest to oczywiście sytuacja niebezpieczna, gdyż narażamy się na możliwość kradzieży bagażu np. podczas postoju na światłach.

Apteczka i trójkąt

Pamiętajmy o zabraniu ze sobą apteczki, trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej. Zwykle te przedmioty zalegają na dnie bagażnika. Warto pamiętać, aby wyjąć je wcześniej i umieścić w łatwo i szybko dostępnym miejscu, aby były pod ręką w razie potrzeby. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.