Jak bezpiecznie wyprzedzać?

wyp1

Wyprzedzanie należy do najtrudniejszych manewrów z jakimi musimy się zmagać w codziennej jeździe. W jaki sposób wyprzedzać, by było bezpiecznie?

wyp1

Wyprzedzanie to nic innego jak wyminięcie innego pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku. Manewr wyprzedzania wykonujemy, gdy chcemy znaleźć się przed pojazdem znajdującym się do tej pory przed nami. W Polsce wiąże się to niestety najczęściej ze zmianą pasa ruchu na pas o przeciwnym kierunku. Jak przeprowadzić manewr wyprzedzania, by było w pełni bezpiecznie?

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest upewnienie się, że mamy dość miejsca by manewr wykonać. Musimy zatem spojrzeć nie tylko przed siebie, ale także w bok oraz za siebie. Wszystko po to, by upewnić się żaden samochód z naprzeciwka nie nadjeżdża oraz że nie będziemy nikomu utrudniać ruchu.

Jeżeli wykonamy powyższe czynności i upewnimy się, że mamy ‘czyste’ pole, musimy oczywiście zasygnalizować nasz manewr, zatem uruchamiamy kierunkowskaz. Upewniwszy się, że kierowcy znajdowali się za nami poznali nasze zamiary, możemy przystąpić do wykonywania manewru.

Oczywiście jesteśmy zobowiązane do wyprzedzania z lewej strony wyprzedzanego pojazdu. Rzeczą, o której musimy pamiętać jest zachowanie odpowiedniego odstępu od pojazdu wyprzedzanego. Gdy już znajdziemy się przed pojazdem wyprzedzanym, musimy ponownie włączyć kierunkowskaz i zasygnalizować ponowną zmianę pasa ruchu, tym razem powrotną.

Pamiętajmy, że nie należy wyprzedzać na wzniesieniach oraz przed zakrętami, gdyż zwykle w takich sytuacjach nie możemy w 100% ocenić, czy uda nam się bezpiecznie przeprowadzić manewr. Nie możemy wyprzedzać także przed i na przejściu dla pieszych.