Jak bezpiecznie spakować samochód?

0

Słoneczna pogoda sprzyja weekendowym wyjazdom poza miasto. Zwykle zabieramy ze sobą parę rzeczy, mniejszych lub większych, które skutecznie wypełniają nam samochód. Jak bezpiecznie przewozić bagaże?

Rozkładając poszczególne bagaże wewnątrz pojazdu musimy zwrócić uwagę na ich masy. Zasada jest taka, że najcięższe torby powinny znajdować się jak najniżej, by środek ciężkości był położony możliwie nisko. Jeżeli wszystko wkładamy do bagażnika musimy pamiętać, że duża masa umieszczona na samym końcu pojazdu może doprowadzić do poślizgu tylnych kół czyli do tzw. nadsterowności. Bagaże ponadto nie powinny przekroczyć dopuszczalnych nacisków na osie. Nie możemy dopuścić, by naruszona była stateczność pojazdu.

Oprócz większych toreb najprawdopodobniej do samochodu zaczniemy wrzucać różnego rodzaju mniejsze lub większe przedmioty. Będą one luźno spoczywały na kanapie lub tylnej półce. Tymczasem takie luźne przedmioty stanowią zagrożenie dla osób zasiadających wewnątrz. Najlepiej więc schować je do kieszeni i schowków, które mamy w samochodzie, gdyż one od tego właśnie są! Wszystkie małe przedmioty powinny być zabezpieczone przed przemieszczaniem się.

Pakując się na wyjazd ogranicza nas w zasadzie tylko pojemność bagażnika i ciężar bagażu. Nie możemy jednak zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa.