Inwestycja w panele fotowoltaiczne – czy jest ona opłacalna?

fotowoltaikaBardzo dużo osób zastanawia się nad tym, czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne. Chcąc odpowiedzieć sobie na to pytanie przede wszystkim musimy określić, jakie będzie przeznaczenie instalacji oraz czego od niej oczekujemy. Prawidłowo dobrana instalacja oraz odpowiedni montaż sprawią, że nasze rachunki będą o wiele niższe, dodatkowo będziemy mieli możliwość, aby zainstalować nowocześniejsze, bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Nie bez znaczenia jest także to, że uniezależnimy się od publicznego dostawcy.

Ekologia oraz ekonomia – to dwa najważniejsze aspekty, które trzeba brać pod uwagę myśląc o budowie domu, jego aranżacji, wyposażeniu, utrzymaniu. Aby koszty związane z utrzymaniem budynku, wysokość opłat za media nie przeciążyła domowego budżetu, zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest to, aby po prostu wybrać odpowiedni projekt, trzymać się jego założeń podczas budowy, jak również mądrze przemyśleć rozkład instalacji.

Fotowoltaika w obecnych czasach jest taką instalacją, która ma realnym wpływ na to, jak funkcjonuje nasz dom, jakie są koszty związane z utrzymaniem, w jaki sposób będziemy mogli po prostu oszczędzać, jakie będą nasze oszczędności. Coraz więcej mówi się także o ekologii, fotowoltaika ma na nią ogromny wpływ. Posiadając na dachu panele fotowoltaiczne możemy bez problemu nie montować starego rodzaju ogrzewania, zrezygnować z ogrzewania węglowego, zainstalować na przykład pompę ciepła czy klimatyzację. Więcej szczegółowych informacji na temat paneli fotowoltaicznych znajdziemy na stronie https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Jak ustawić panele fotowoltaiczne?

Chcąc mieć dokładnie taką instalację, którą chcemy, czyli stale produkującą taką ilość prądu, aby zasilić wszystkie urządzenia oraz instalację grzewczą, warto pomyśleć o odpowiednim projekcie, montażu, ustawieniu, a także o konserwacji. Te właśnie elementy mają zasadniczy wpływ na funkcjonalność sieci. Rozwiązaniem jest współpraca z doświadczoną firmą, która ma kompleksową ofertę, posiada specjalistyczne narzędzia, może pochwalić się udanymi montażami.

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby ustawić panele fotowoltaiczne dokładnie tak, jak wymaga tego specyfikacja oraz warunki zabudowy. Najlepsze warianty to:

– ustawienie na południe + nachylenie 30-40 stopni,
– ustawienie na południowy-wschód bądź południowy-zachód + nachylenie 25-55 stopni.

Dlaczego jest to ważne? Prawidłowo ustawione panele fotowoltaiczne pochwytują na tyle dużo promieni słonecznych, aby wyprodukować założoną w projekcie ilość energii. Pomoże nam na pewno firma Hymon, która zajmuje się fotowoltaiką w Olsztynie i innych, okolicznych miejscowościach.

Zobacz także: https://swiatnaobcasach.pl/inwestycja-w-panele-fotowoltaiczne-dlaczego-tak-mnostwo-osob-sie-na-nia-decyduje/

Czy to się opłaca?

Praktycznie każdy, kto chce inwestować w panele fotowoltaiczne zadaj sobie to pytanie. Odpowiedź jest oczywista tak. Kluczowy jest prawidłowy dobór instalacji. Zbyt mała nie będzie w stanie wyprodukować na tyle energii, aby nas zadowolić, zbyt duża wyprodukuje za dużo i będzie przysłowiowym „przerostem formy nad treścią”. Dodatkowo zbyt duża instalacja będzie narażona na uszkodzenia i będzie długo się zwracać. Instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się po kilku latach, dodatkowo musimy brać pod uwagę możliwość otrzymania dotacji.

Licząc korzyści pamiętajmy również o tych niefinansowych. Wśród najważniejszych możemy wymienić:

– uniezależnienie się od publicznej sieci,
– bardzo duży komfort psychiczny,
– odporność na zmieniające się ceny prądu,
– brak konieczności ponoszenia wysokich opłat,
– ekologiczność całej inwestycji,
– brak przyczyniania się do produkcji smogu.