GPS ochroni przed kradzieżą?

Monitoring pojazdów GPS to coraz powszechniej wykorzystywane narzędzie przez fleet managerów. Służyć ma przede wszystkim optymalizacji kosztów, kontroli pracowników, w konsekwencji efektywnemu zarządzaniu i wykorzystaniu dostępnej floty pojazdów. Niektórzy upatrują się w nim jeszcze jednego zastosowania, a dokładniej funkcji ochroniarza. Czy rzeczywiście monitoring GPS może pomóc w odzyskaniu utraconego auta?

Polska rzeczywistość

Według danych Policji w ubiegłym roku spadła liczba postępowań w sprawie skradzionych samochodów. W 2012 roku było ich nieco ponad 15 400, w porównaniu z rokiem 2011 to spadek o niemal 6 punktów procentowych. Warto zaznaczyć, że w 2012 roku wzrosła również wykrywalność (o 1,7%) w stosunku do roku poprzedniego i wyniosła 24,2%. Z pewnością nie cieszy jednak fakt, że wartość skradzionych aut wyniosła 521,8 mln zł, co oznacza że jest ona wyższa o 12 mln zł niż rok wcześniej. Jakie marki kradną najczęściej? W czołówce znajdują się takie samochody jak Volkswagen Golf (1 128 zgłoszeń kradzieży), Volkswagen Passat (915), Audi A4 (690). Na szczęśliwym końcu listy znajduje się Toyota Corolla, Volkswagen Polo i Fiat Panda. Odpowiednio w ich przypadku liczba zgłoszeń wyniosła 210, 207, 182. Warto przyjrzeć się także miejscom, w którym najczęściej dochodziło do kradzieży. Ze statystyk wynika, że auta najczęściej znikały z ulicy (7 069 przestępstw) oraz z parkingów (6 761). Innymi popularnymi miejscami popełnienia przestępstwa był też parking przy centrum handlowym (216 przestępstw) i garaże (195).

Sposób na złodzieja

Wiadomość o utracie samochodu to niemiła informacja dla każdego kierowcy przede wszystkim ze względu na starty finansowe. Jak zatem skutecznie chronić swoje auta przed kradzieżą? Dobrym sposobem na ochronę jest zamontowanie w samochodzie alarmu, blokady kierownicy czy też blokady elektronicznej utrudniającej uruchomienie samochodu oraz jego prowadzenie. Innym wyjściem jest montaż GPS. Wiele przedsiębiorców wyposaża auta firmowe w system monitoringu pojazdów GPS. – Oprócz funkcji związanych z kontrolą i optymalizacją kosztów etc., rozwiązanie to pozwala również na podgląd pozycji auta w czasie rzeczywistym czy też generowanie raportów z tras – mówi Małgorzata Słodownik, manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. – Jest to niezwykle przydatna funkcja z punktu widzenia ochrony przez kradzieżą – podkreśla M. Słodownik. Wyposażając auto w takie rozwiązanie z pewnością łatwiej będzie zlokalizować zaginione auto.

Alternatywą dla systemu GPS może być umieszczenie w samochodzie, w niewidocznym miejscu, starego telefonu komórkowego, który w przypadku kradzieży auta, będzie mógł być z łatwością namierzony przez policję.

Aby uniknąć najgorszego warto również przed oddaleniem się od auta sprawdzić czy zamknęliśmy wszystkie okna oraz włączyliśmy alarm. Bezpiecznym posunięciem jest także niepozostawianie toreb, plecaków oraz innych wartościowych rzeczy na widoku. Z pewnością auto będzie też mniej narażone na kradzież, jeśli pozostawimy je na parkingu strzeżonym bądź w miejscu często uczęszczanym i dobrze widocznym.

Źródło: Flotis.pl

Fot: Bekathwia, foter.com