Gotowa do podróży?

0

– Zwykłemu użytkownikowi zawsze wydaje się, że wszystkie elementy auta mają dłuższą żywotność niż w rzeczywistości – podkreśla specjalista. Zadbaj o swój samochód przed podróżą, uszkodzonym nigdzie nie dojedziesz.

Użytkując samochód na co dzień zapominamy, że pewne elementy mogą zniszczyć się szybciej niż założyłyśmy. Przed podróżą powinnyśmy sprawdzić, co i jak „piszczy” w naszych samochodach.

Zrobisz to sama

Kilka chwil i same możemy sprawdzić czy nasze autko działa jak powinno. – Takie czynności jak pomiar ciśnienia w oponach, kontrola stanu wycieraczek i poziomu płynów, właścicielki samochodów mogą wykonać samodzielnie – przekonuje Janusz Frankowicz kierownik Bosch Car Service Gładysek w Krakowie. – Pomiaru ciśnienia w oponach dokonujemy na zimno lub po przejechaniu maksymalnie 2-3 kilometrów z niewielką prędkością. Przy tej okazji warto też sprawdzić czy bieżnik lub powierzchnie boczne opon nie są uszkodzone – przypomina specjalista. Sposób na wycieraczki? – Jeśli wycieraczki zostawiają ślady, należy je wymienić. Zaleca się wymianę wycieraczek przed zimą i na wiosnę – radzi Janusz Frankowicz. Nie zapominajmy również o płynach ( poziom płynu w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy, olej silnikowy), sprawdźmy czy nie wymagają uzupełnienia. Jeśli w silniku znajduje się końcówka oleju, koniecznie dolej lub wymień go przed wyjazdem.

Obserwuj uważnie

Regularny przegląd i wymiana ogumienia na letnie to podstawy o których powinnyśmy bezwzględnie pamiętać. – Przed podróżą warto również podjechać do serwisu i sprawdzić hamulce, stan klocków, szczęk hamulcowych i upewnić się, że nie zbliża się czas ich wymiany – przypomina specjalista. Przygotowania do dłuższej podróży świątecznej to dobry moment, aby sprawdzić działanie klimatyzacji. Przyjrzyjmy się uważnie widocznym elementom układu (przewody, pasek napędzający kompresor, skraplacz, osuszacz), sprawdźmy w szczelności układ oraz ilość znajdującego się w nim czynnika chłodzącego. Dobrym posunięciem będzie pomiar temperatury schłodzonego powierza. Nie zgadza się? W najbliższym czasie powinnyśmy udać się na przegląd. Korzystając z miernika napięcia bądź areometru, sprawdźmy również stan akumulatora, a w razie potrzeby doładujmy go i ustalmy przyczynę niedoładowania.

Nie zapomnij

Podczas dalekich podróży autem wolna przestrzeń bagażowa to „towar” deficytowy. Pod żadnym pozorem nie pozbywajmy się z samochodu koła zapasowego, klucza do kół, trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy i apteczki. Nawet, jeśli oznaczałoby to zostawienie w domu ulubionej zabawki naszego dziecka lub nowej supermodnej torby. – Oprócz podstawowych rzeczy i narzędzi takich jak wkrętaki, kombinerki, zestaw najważniejszych kluczy w podróży przyda nam się także latarka. – Stanąłem na A1 w środku nocy, w aucie przepalił się bezpiecznik, a ja musiałem po omacku szukać awarii. Żałowałem, że nie zabrałem ze sobą latarki, na pewno szybciej bym sobie poradził – opowiada Janusz Frankowicz. Podczas podróży przyda nam się także naładowany telefon komórkowy oraz numery telefonów do serwisu i pomocy drogowej w rejonie, w który się wybieramy.

Myślicie, że Wasze autko nie potrzebuje kontroli? – Zwykłemu użytkownikowi zawsze wydaje się, że wszystkie elementy auta mają dłuższą żywotność niż w rzeczywistości – podkreśla specjalista. Jesteście zwykłymi użytkowniczkami autek? Nie wierzę.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułTanie pranie
Następny artykułLokalizator radarów