Elektryczne auta wciąż drogie

0

Nadchodzi czas napędu elektrycznego. Co do tego nie mamy wątpliwości. W Polsce, w połowie przyszłego roku pojawi się Opel Ampera. Chcesz odbyć jazdę próbną?

Wystarczy że wejdziesz na www.opel-ampera.pl (zakładka Ampera – Rezerwacja), dołączysz do grona e-pionierów i będziesz otrzymywać najnowsze informacje na temat samochodu i mogła odbyć jazdę próbną. Sprzedaż rozpocznie się w połowie 2012 r.

– Ampera wyznacza nowe standardy dla samochodów elektrycznych. Żadne inne tego typu auto nie zapewnia takiej swobody – mówi Peter Fahrni, dyrektor generalny Opla w Polsce. – Jesteśmy dumni mogąc w tak krótkim czasie dołączyć do krajów które będą oferowały Amperę. Dzięki modułowi rezerwacyjnemu, klienci z Polski będą mogli dołączyć do grona ponad 5 000 e-pionierów w Europie, którzy już złożyli zamówienia.

Napęd elektryczny jest najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na redukcję emisji spalin i większe uniezależnienie od paliw kopalnych. Jeżeli jednak samochody elektryczne mają być korzystne dla środowiska naturalnego i społeczeństwa, muszą być tańsze. Ampera kosztuje 45.600 euro! Prawie 200.000 zł! Chętnie prawiłybyśmy sobie to auto, ale raczej poczekamy na przeceny:)

Ampera zasilana jest wyłącznie energią elektryczną. Pierwsze 40-80 km pokonuje przy wykorzystaniu energii zgromadzonej w akumulatorze litowo-jonowym o pojemności 16 kWh. Podczas jazdy przy zasilaniu z akumulatora samochód nie emituje spalin.

Niezależne badania wykazały, że około 80% europejskich kierowców przejeżdża dziennie mniej niż 60 km, w związku z czym Ampera stanowi odpowiedź na ich potrzeby. Aby naładować akumulator, wystarczy podłączyć go do standardowego gniazda sieciowego o napięciu 230 V. Czas ładowania wynosi około czterech godzin. Krótki czas ładowania pozwala na korzystanie w większości sytuacji wyłącznie z zasilania akumulatorem. Jeżeli konieczne jest pokonanie większego dystansu, zasilany benzyną silnik/generator pozwala zwiększyć zasięg samochodu do ponad 500 km przy pełnym zbiorniku paliwa.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDziurawa sprawa
Następny artykułHyundai idzie za ciosem!