Mitsubishi opracowało dywaniki podłogowe wykonane przy użyciu włókien bio-polietylenu pochodzenia roślinnego. Czym się charakteryzują i jaki mają wkład w ‘zieloną’ motoryzację?
Bio-polietylen to żywica pochodzenia roślinnego otrzymywana z melasy z trzciny cukrowej (gęsty syrop powstały z rafinowania cukru surowego). Włókna bio-PE zostały opracowane specjalnie do samochodów, by ograniczyć stosowanie plastików otrzymywanych z ropy naftowej. Dywaniki mają się też przyczynić się do obniżenia emisji CO2.
15% mniej CO2
Włókna mają specjalną strukturę, na którą składa się rdzeń wykonany z bio-PE i umieszczony w powłoce z tradycyjnego polipropylenu (PP) otrzymywanego z ropy naftowej. Pozwala to na spełnienie wymagań stawianych samochodowym dywanikom podłogowym w zakresie odporności na zużycie i wysokie temperatury.
Według Mitsubishi nowe dywaniki wydzielają o 15% mniej CO2 w całym cyklu życia w porównaniu z podobnymi dywanikami podłogowymi wykonanymi z włókien PP otrzymywanych z ropy naftowej.
Dywaniki te zasilą linię „zielonych plastików”, czyli oryginalnych materiałów Mitsubushi. Produkcji dywaników podłogowych ma się rozpocząć latem 2012 roku. Japońska marka prowadzi także prace nad całą serią oryginalnych ‘zielonych plastików’, które zastąpią stosowane w podzespołach samochodowych plastiki otrzymywane z ropy naftowej.