Drogowa walka z owadami

Mimo, że latem utrzymanie samochodu w czystości jest o niebo prostsze iż zimą, to jednak prawdziwą zmorą kierowców w tym okresie są chmary owadów roztrzaskujące się na przedzie auta.

drogowa walka z owadami

Owady „złapane” na maskę, grill, przedni zderzak czy reflektory to stały element letnich podróży. Niestety bliskie spotkanie owada z naszym samochodem to dopiero początek żmudnego procesu usunięcia go. Pozostałości po insektach na aucie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale ze względu na właściwości żrące są również szkodliwe dla lakieru pojazdu. Na dodatek są one trudne do usunięcia klasycznymi metodami takii jak woda i ścierka czy zwykły szampon.

Można zdecydować się na pucowanie pozostałości po insektach, które zwykle jest skuteczne, jednak nie jest to zbyt korzystny proces dla trwałości lakieru pojazdu. Z tego samego powodu nie polecamy także spryskiwania karoserii wodą z myjki ciśnieniowej z odległości kilku centymetrów.

Najlepiej jednak sięgnąć po specjalne preparaty. – Płyny do usuwania owadów zawierają substancje, które skutecznie usuwają pozostałości organiczne po owadach – wyjaśnia Marek Skrzypczyk, specjalista marki MaxMaster. – Zwykłe płyny do mycia nie zawierają natomiast formulacji pozwalającej na rozpuszczanie zanieczyszczeń organicznych – dodaje.

Preparaty tego typu przypominają zazwyczaj tradycyjne płyny do mycia szyb – oferowane są w butelkach o pojemności 500 ml z wygodnym dyfuzorem umożliwiającym precyzyjne rozprowadzenie środka w wybranym miejscu. Spryskuje się nimi powierzchnie oblepione martwymi insektami i następnie, zazwyczaj po upływie kilku minut, już bez większego wysiłku usuwa owady za pomocą ściereczki. – Należy pamiętać, żeby po usunięciu owadów dokładnie spłukać czyszczoną powierzchnię wodą – dodaje Marek Skrzypczyk. Usuwanie pozostałości po insektach ułatwić może również specjalna gąbka, zawierająca powłokę rozpuszczającą zanieczyszczenia organiczne.

Ze względu na żrące właściwości substancji organicznych, z usuwaniem pozostałości po owadach nie warto czekać zbyt długo. Dobrym rozwiązaniem jest wożenie ze sobą preparatu do usuwania owadów i zmywanie ich z auta w miarę możliwości na bieżąco.

Nanotechnologia w służbie samochodu

Warto wiedzieć, że wszelkim owadom skuteczniej opiera się karoseria auta, które zostało dobrze nawoskowane. W ostatnim czasie coraz popularniejsze są więc kosmetyki samochodowe – w tym także szampony z woskiem – wykorzystujące nanotechnologię. – Nanocząsteczki działają na poziomie molekularnym i wnikają głęboko w strukturę czyszczonych elementów – tłumaczy ekspert marki MaxMaster. – Tworzą na podłożu niewidzialną powłokę, która znacznie skuteczniej, w porównaniu do zwykłych kosmetyków samochodowych, odpycha cząsteczki wody, kurzu i usuwa wszelkie zabrudzenia – dodaje.

Kosmetyki bazujące na nanotechnologii warto zatem używać zarówno podczas konserwacji lakieru auta jak i usuwaniu zabrudzeń.