Co zrobić w sytuacji, kiedy nie jesteśmy zadowoleni ze swojego dotychczasowego ubezpieczyciela i chcemy wypowiedzieć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC? Czy mamy do tego prawo?
Umowę OC możemy wypowiedzieć w dwóch przypadkach: kiedy kończy nam się dotychczasowa umowa z Towarzystwem Ubezpieczeniowym (czyli możemy albo przedłużyć umowę albo poszukać nowego ubezpieczyciela) bądź kiedy kupujemy samochód i zastanawiamy się, czy przedłużyć umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem czy też zawrzeć umowę z innym TU.
W obu przypadkach musimy być jednak czujni, by nie przeoczyć momentu, w którym taką umowę możemy wypowiedzieć. W pierwszym przypadku możemy to zrobić najpóźniej na 1 dzień przed końcem trwania umowy. W innym przypadku zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.
Jak należy wypowiedzieć umowę? W myśl nowych przepisów musimy nadać na poczcie oświadczenie o naszej rezygnacji z przedłużenia umowy nie później niż na 1 dzień przed upływem polisy. To bardzo ważne, bowiem liczy się data stempla pocztowego na liście poleconym jaki wystawi nam poczta polska. Pamiętajmy, by profilaktycznie pozostawić potwierdzenie nadania listu.
Pamiętajmy, że w przypadku, kiedy nabyliśmy samochód, nabywamy także dotychczasowe ubezpieczenie tego pojazdu. Przepisy mówią, że osoba, która sprzedała nam samochód ma obowiązek w ciągu 14 dni poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela auta. Nowy właściciel może zaś w dowolnym terminie po nabyciu pojazdu wypowiedzieć umowę OC, jednak tylko w formie pisemnej. Pamiętajmy, że w momencie kiedy zdecydujemy się kontynuować współpracę z dotychczasowym ubezpieczycielem, ten może dokonać zmiany wysokości składki.