Co warto wiedzieć podróżując po Europie?

1

Już wkrótce rozpocznie się okres wakacyjny, więc coraz więcej osób intensywnie przygotowuje się do wyjazdu na urlop. Według danych Instytutu Turystyki aż 49% Polaków wybiera samochód jako główny środek transportu podczas zagranicznych wyjazdów. Jak przygotować się do samochodowych podróży po Europie? Warto wiedzieć jakie są ceny paliwa, wymagane wyposażenie samochodu, dozwolone prędkości czy opłaty drogowe w poszczególnych europejskich krajach.

Podróż własnym samochodem daje poczucie niezależności, gdyż nie trzeba dostosowywać się do narzuconych ram czasowych i można w każdej chwili zmodyfikować ułożony wcześniej plan. Dodatkowo, jedynym dokumentem wymaganym do przekroczenia większości granic w Europie jest dowód osobisty.

Wybierając się samochodem na wakacje warto jednak pamiętać, że na europejskich drogach obowiązują różne przepisy w zakresie maksymalnych prędkości, dozwolonej zawartości alkoholu we krwi oraz elementów wyposażenia samochodu, które należy mieć ze sobą. Na przykład w Niemczech kierowcy powinni mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową, trójkąt, apteczkę, gaśnicę oraz naklejkę klasy emisji spalin.

Warto również sprawdzić ceny paliwa i opłaty drogowe. Przykładowo dowiadując się wcześniej jakie są ceny benzyny w kraju docelowym oraz w państwach, przez które będziemy przejeżdżać, można ekonomicznie tankować. Najwięcej zapłacimy we Włoszech, gdzie litr Pb095 kosztuje 7,38 zł, a najmniej w Czechach, gdzie kosztuje on 5,43 zł.

Z kolei w Czechach trzeba liczyć się z opłatą za drogi, która wynosi około 50 zł za 10 dni. W Niemczech nie ma żadnych opłat, a we Włoszech tylko część autostrad jest płatnych. Co ważne, sprawdzając informacje należy wziąć pod uwagę nie tylko kraj docelowy, ale również państwa tranzytowe.

Samochodem na wakacje infografika

Źródło: Feu Vert