Co trzeba a co warto wozić w samochodzie?

W różnych krajach spotykamy się z odmiennymi przepisami dotyczącymi obowiązku przewozu takich przedmiotów jak apteczka, gaśnica czy kamizelka odblaskowa. Jak zatem wygląda sytuacja w Polsce?

co-trzeba-wozic-w-aucieZgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. dotyczącego niezbędnego wyposażenia samochodu, w każdym pojeździe powinna znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Brak wymaganych przedmiotów oraz umieszczenie ich w trudno dostępnym miejscu jest równoznaczne z otrzymaniem mandatu. Zgodnie z zaleceniami gaśnica powinna być poddawana przeglądom przynajmniej raz w roku a zawartość środka gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kilogram.

„Brak gaśnicy może przyczynić się również do negatywnego wyniku przeglądu technicznego pojazdu. W każdym samochodzie obowiązkowo musi znaleźć się trójkąt ostrzegawczy z ważną homologacją. W przypadku nieprawidłowego sygnalizowania postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej czy też braku oznakowania pojazdu, który jest holowany również możemy otrzymać mandat.” – mówi Maciej Drzewiecki Specjalista ds. Wydań w firmie Auto-Boss

Mimo iż posiadanie apteczki w samochodzie w naszym kraju nie jest konieczne, warto wozić ją ze sobą dla zachowania bezpieczeństwa innych oraz własnego. W apteczce powinny znaleźć się: bandaże, kompresy gazowe, plastry, opaska uciskowa, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chusta trójkątna oraz koc termoizolacyjny. Obligatoryjne należy wyposażyć pojazd w apteczkę w przypadku transportu zbiorowego – w taksówkach, autobusach, a nawet w autach należących do szkół jazdy.

„Przydatnymi elementami, które powinny znaleźć się w naszym pojeździe są kamizelka odblaskowa oraz komplet narzędzi, który pozwoli na samodzielną naprawę ewentualnych uszkodzeń. Zachęcam, aby wozić ze sobą także linkę holowniczą oraz żarówki, gdyż za jazdę bez wymaganych świateł można również otrzymać mandat.” – dodaje Maciej Drzewiecki.

Źródło: Funhunter