Co mobilizuje Polaków do przestrzegania prawa?

policja-5

Aż 59% biorących udział w głosowaniu twierdzi, że najbardziej do przestrzegania przepisów ruchu drogowego mobilizuje ich wiedza o grożącym niebezpieczeństwie, 36% obawia się przyłapania i kary, a zaledwie 5% motywuje brak akceptacji społecznej dla takiego zachowania – pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej we współpracy Szkoły Jazdy Renault i portalu Interia.pl. 

Międzynarodowe badania potwierdzają, że użytkownicy dróg popełniają tym mniej wykroczeń, im większe jest prawdopodobieństwo zatrzymania i kary. Wyniki ankiety potwierdziły, że działania edukacyjne i zdobywana dzięki nim wiedza mogą przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Potrzebujemy jak najwięcej świadomych użytkowników na polskich drogach. Jednak najlepszy kierowca to taki, który posiada zarówno wiedzę, jak i umiejętności.

Wiele teorii mówi, że prawo jest tym skuteczniejsze, im bardziej społeczeństwo uznaje, że przestrzeganie go jest ważne i zgodne z akceptowanymi powszechnie normami i wartościami. Z naszego badania wynika, że brak akceptacji społecznej nie jest głównym motywatorem. To pokazuje, że zachowania niezgodne z przepisami drogowymi są przez Polaków traktowane pobłażliwie – wyjaśnia Zbigniew Weseli.

Kara za łamanie przepisów ma wpływać pozytywnie na zachowanie kierowcy i zapobiegać takiemu zachowaniu w przyszłości. Ten efekt jest widoczny w okresie do 3 miesięcy od otrzymania kary, a szczególnie przez pierwszy miesiąc. Obliczono, że w tym czasie spada o 35% ryzyko uczestniczenia takiej osoby w wypadku drogowym*.

Bez względu na motywacje istotne jest, aby przestrzegać przepisów, gdyż zwiększają one bezpieczeństwo na naszych drogach. Do tego każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać swoje umiejętności w bezpiecznych warunkach. Dzięki temu zrozumie też możliwe konsekwencje brawurowych zachowań na drodze – podsumowują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

* SWOV, Penalties in traffic

Źródło: Szkoła Jazdy Renault