Jak sprawdzić ile masz punktów karnych?

Kolekcjonowanie mandatów nie jest chyba niczyim hobby, jednak jak już coś wpadnie, to nie ma zmiłuj. Kiedy zdarza się to niefortunnie z jakąś częstotliwością, każdy kierowca może stracić rachubę. Co trzeba zrobić, żeby sprawdzić ile zostało punktów karnych na stanie?  

Do kogo z pytaniem

Takiej informacji na pewno nie otrzymamy zatrzymując się na trasie przy patrolu policji. Po prostu nie posiadają oni takich danych. No chyba, że przekroczyłaś już dozwolony limit 24 punktów.

Aby dowiedzieć się jak wygląda Twój „stan konta”, powinnaś udać się do Komendy Miejskiej lub Powiatowej Policji, właściwej miejscu zamieszkania. W przypadku Warszawy będzie to Sekcja Wykroczeń Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Tylko te instytucje prowadzą ewidencję punktów karnych. Informację możesz otrzymać ustnie lub w formie pisemnej. Ta druga opcja to zaświadczenie (przydatne zwłaszcza w przypadku zawodu za kółkiem), które poprzedzone jest złożeniem odpowiedniego podanie i uiszczeniem opłaty 20 zł. 

Po informacje musisz udać się osobiście – takich danych nie udziela się telefonicznie ani mailowo. Należy mieć ze sobą dowód osobisty i prawo jazdy.

Kasowanie punktów

Istnieje możliwość usunięcia punktów karnych z ewidencji. Oczywiście są to określone sytuacje, jak np. w przypadku otrzymania decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania, w razie otrzymania informacji o pozytywnym wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji, jeżeli kierowca odbył szkolenie lub kiedy od dnia popełnienia wykroczenia upłynął rok.

Zmniejszenie liczby punktów

Kiedy dowiesz się ile masz punktów i wiadomość ta okażę się granicą posiadania prawa jazdy, niezwłocznie udaj się na szkolenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Jest to kwestia około 250 zł. Jednak po nim będziesz mieć gwarancję usunięcia 6 punktów karnych. Szkolenie tego typu można odbywać raz na pół roku.

Ciekawy, kiedy doczekamy się takiej informacji w postaci SMS?