Auto – zestaw pierwszej pomocy

Przebita opona, zerwane wsteczne lusterko, stłuczka, uszkodzony tłumik – to może nam się przydarzyć podczas każdej podróży. Przed wakacjami warto wyposażyć się w zestaw, który doraźnie pomoże samochodowi, a nam pozwoli dojechać do celu lub najbliższego punktu obsługi.

Przebita opona

przebita opona

Wąska droga prawie bez pobocza, uszkodzona opona i to wszystko po zmierzchu. Musimy wyrzucić z bagażnika wszystkie torby, by dostać się do koła zapasowego i podnośnika. Wyjmujemy sprzęt i męczymy się z kołem, podczas gdy spod kół przejeżdżających samochodów chlapie na nas woda, a przy obecnej pogodzie częściej błoto. Aby maksymalnie skrócić czas jaki musimy spędzić na poboczu, możemy wyposażyć się w preparat do awaryjnego pompowania kół. Po zjechaniu na pobocze musimy, jak w przypadku zmiany koła, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Wystarczy zdjąć kapturek z zaworu opony, podłączyć do niego końcówkę wężyka, który zamontowany jest przy opakowaniu preparatu i wtrysnąć go do opony. Po odłączeniu wężyka od zaworu samochód gotowy jest do jazdy.

Urwane lusterko wsteczne

Czasami pewne rzeczy są tak nieprzewidywalne, że aż trudno o nich pomyśleć. Nieraz zdarza się nam zahaczyć głową, bądź ręką o lusterko wsteczne. Trzeba mieć niewiarygodnego pecha, aby uderzyć na tyle mocno, by oderwać lusterko od szyby. Niemniej jednak, niektórym z nas się to zdarza. Wtedy pod ręką wato mieć klej, który przyklei nasze lusterko wsteczne i umożliwi dalsza jazdę. Za taki klej zapłacimy od 5 do 10 zł. Zajmuje niewiele miejsca, a może okazać się pomocny, również gdy odklei nam się podeszwa czy urwie się obcas.

Stłuczka, rozbity klosz

Uderzenie w murek przy cofaniu, wymuszenie pierwszeństwa i stłuczka, najechanie na tył? Do takich sytuacji dochodzi na polskich drogach bardzo często. Szkło i plastiki z rozbitych przednich lamp, kierunkowskazów lub świateł „stopu” zostały na miejscu zdarzenia. Niewielkie uszkodzenia można jednak załatać używając taśmy do naprawy kloszy. Taśmy samoprzylepne do naprawy pękniętych kloszy lamp i reflektorów – przeźroczystych, pomarańczowych i czerwonych są dostępne na naszym runku już za 8 zł.

Uszkodzony tłumik

Uszkodzony tłumik wydaje z siebie dźwięki niczym bolidy formuły 1, a spaliny lecą zewsząd, tylko nie z rury wydechowej. Jeśli uszkodzimy tłumik w mieście, niedaleko od domu i mechanika, usterkę naprawimy dosyć szybko. Jeśli jednak zdarzy się nam to w trasie, a na pokładzie mamy małe dzieci, mamy problem. Każda mama wie, że krzyki niezadowolonych pociech połączone z buczeniem tłumika, mogą zamienić podróż w koszmar.Taśma naprawcza pomoże nam dojechać do pierwszego serwisu, gdzie poszukamy pomocy. Wysokotemperaturowa taśma naprawcza eliminuje hałasy układu wydechowego i likwiduje wydostawanie się szkodliwych spalin, odporna na wysokie temperatury. Nie zawiera szkodliwego azbestu.