Coś stuka i puka

cos-stuka-i-puka

Przeważnie wiosną (ale nie tylko), gdy mkniemy naszymi lokalnym autostradami i napotykamy na naszej drodze delikatną nierówność, można usłyszeć niepokojące stukanie, głuche pukanie itp.

cos-stuka-i-pukaCo należy zrobić, gdy uparcie słyszymy dziwne dźwięki, a zwiększenie głośności radia już nie pomaga? Oczywiście zazwyczaj napełnia nas przerażenie, że zostawimy majątek w serwisie. Jednak niekoniecznie. Autopolki postarają się doradzić jak najskuteczniej i minimalnym kosztem naprawić auto, postawić dobrą diagnozę, kupić części itp.

Przyczyn stukania i pukania może być mnóstwo, począwszy od tych bardziej błachych, aż do bardziej poważnych, jak na przykład uszkodzenie wachaczy. Co jest główną przyczyną niezwykłych odgłosów wydawanych przez nasz samochód?

1. Końcówki drążków zawieszenia

2. Wahacze , sworznie wahaczy

3. Tuleje na wahaczu

4. Łącznik

5. Drążki stabilizatora, gumy stabilizatora

6. Lużna śruba np. od tuleji stabilizatora, lub amortyzatora

7. Koniec klocków hamulcowych

8. Koniec tarcz hamulcowych

To najczęstsze dolegliwości przy wyraźnie słyszalnych stukach w zawieszeniu.

Zaufany mechanik

Autopolki radzą: odszukajmy w swojej okolicy zaufanego mechanika. Zaufany mechanik to taki, który postawi diagnozę i jeśli ma kontakt z hurtownią części zamiennych poinformuje nas , że: np. klocki hamulcowe może kupić w określonej cenie. Pamiętajcie, że części zamienne można zawsze kupić samodzielnie np. w Internecie, gdzie ceny zamienników potrafią być o kilkadziesiąt procent tańsze.

Pytaj o cenę

Zawsze po postawionej diagnozie i ustaleniu kosztów części ,należy śmiało zapytać ile będzie kosztować robocizna. Nie można odkładać tego pytania na koniec usługi, gdyż ktoś nieuczciwy może próbować nas naciągnąć, że wymienił coś czego nie wymienił, a np. tylko dokręcił poluzowaną śrubę lub po prostu psiknął wd40. Zdarza się bowiem, że nic nie trzeba wymieniać.

Zabierz paragon

Jeśli nie kupujemy części sami, za wymienione części zawsze zażądajmy paragonu lub faktury, będzie to bowiem jedyna podstawa do reklamacji jeśli kilka dni po wyjeździe z serwisu znowu zaczniemy słyszeć niezwykłe odgłosy.

Podsumowując

Trafna diagnoza+ zaufany mechanik + zakup części we własnym zakresie + stały kontakt (w czasie serwisowania auta) z mechanikiem = mniejsze koszty naprawy.