Z analiz ekspertów wynika, że Polacy w tym roku kupili na kredyt około 100 tys. nowych aut zadłużając się w bankach na sumę 7 miliardów złotych. Banki coraz chętniej pożyczają nam pieniądze na zakup czterech kółek. Korzystne oprocentowanie i długi okres spłaty mogą przyciągać. Zanim jednak zdecydujemy się na taki kredyt, powinnyśmy się przygotować merytorycznie i psychicznie. 🙂
Oprocentowanie
Kredyt na samochód może być oprocentowany od 8% wzwyż. Bank ustala oprocentowanie utomatycznie dla różnych klientów w zależności od: okresu kredytowania, wysokość wkładu własnego i wieku nabywanego pojazdu. Dobrze jednak wiedzieć, że im większy będzie nasz wkład własny, czyli im mniejsza będzie kwota kredytu, tym niższe będzie jego oprocentowanie.
Długi okres kredytowania
Banki proponują nam kredyty nawet na 8 lat. Wygląda kusząco, prawda? Ale uwaga, im dłuższy będzie okres kredytowania i im starszy będzie kredytowany pojazd, tym oprocentowanie będzie wyższe. Trzeba się również liczyć z tym, że będziemy nadal spłacać auto, które znacznie straci na wartości i najprawdopodobniej będzie wymagało wielu napraw. Najlepiej wziąć kredyt na okres od 3 do 5 lat. Jak podają specjaliści, taki okres spłaty jest w Polsce najpopularniejszy.
To nie takie proste
– Uzyskanie kredytu samochodowego nie jest tak proste jak np. kredytu gotówkowego. Na pewno nie wystarczy tylko okazanie dowodu osobistego. Bank zwykle będzie wymagał także okazania dokumentów potwierdzających wysokość uzyskiwanych dochodów. Będą one różne w zależności od tego z jakiego tytułu kredytobiorca uzyskuje dochód – ostrzega Jarosław Sadowski, Analityk Produktów Finansowych z Expander. To, jakie dokumenty będziemy musiały dostarczyć, zależy od tego czy auto, które chcemy kupić, jest nowe, czy używane czy kupujemy je od osoby fizycznej, czy z komisu. Ważną dla banku informacją będzie także to, czy auto jest zarejestrowane w Polsce, czy sprowadzamy je z zagranicy.
Warto przygotować
Jeśli kupujemy od osoby fizycznej samochód, który nie jest sprowadzany z zagranicy, to zwykle bank będzie wymagał okazania:
– kserokopii dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu
– umowy sprzedaży
– kserokopii dokumentu tożsamości sprzedającego
– numeru konta sprzedającego
– zaświadczenia z sądu o tym, że pojazd, który chcemy kupić nie jest przedmiotem zastawu.
Dużo formalności
– Osobom decydującym się na kredyt samochodowy zwracam uwagę przede wszystkim na to, że czeka je wiele formalności, z czego często nie zdają sobie sprawy. Poza dość długą listą dokumentów, jakie będą musiały przedstawić w banku, jest jeszcze kwestia ustanowienia zabezpieczeń – podkreśla Jarosław Sadowski. Banki stosują dwa podstawowe sposoby zabezpieczenia kredytu na pojeździe: zastaw rejestrowy i przewłaszczenie na zabezpieczenie. Klient musi jeszcze dodatkowo ubezpieczyć samochód wykupując nie tylko obowiązkowe OC, ale także AC i dokonać cesji praw z ubezpieczenia na bank. Na przyznanie kredytu samochodowego nie musimy czekać dłużej niż dwie godziny. Niestety skompletowanie i dostarczenie odpowiednich dokumentów znacznie przedłuża czas w jakim pieniądze z banku trafią na nasze konto.
Decyzja
Ofert banków jest wiele. Promocji przyciągających klientów jeszcze więcej. Przed podjęciem decyzji warto: zebrać wszystkie oferty, obliczyć ratę kredytu lub poprosić o to konsultanta i porównać wszystkie propozycje. Instytucje, w których możemy ubiegać się o taki kredyt to: Dominet Bank, Genin Bank, mBank, Lukas Bank, Santander Consumer i Raiffeisen Bank. Najłatwiej skontaktować się z bankiem poprzez odpowiedni formularz lub udać się bezpośrednio do placówki. Do nas należy tylko kwestia decyzji. Ten, czy może inny? Kredyt oczywiście.