W Polsce dochodzi do ponad 25 tysięcy kolizji i ponad 2,5 tysiąca wypadków miesięcznie. W marcu i kwietniu zeszłego roku najwięcej wypadków miało miejsce w województwie śląskim, mazowieckim, małopolskim i łódzkim*. Rozsądek, umiejętności i koncentracja oraz panowanie nad emocjami – trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, jak nie znaleźć się w drogowych statystykach policji. Warto pamiętać o kilku zasadach.
1. Daj się zauważyć
Inny kierowca niekoniecznie domyśla się co zamierzasz i może cię nie zauważyć. Zawsze należy sygnalizować planowany manewr, nie wykonywać go gwałtownie i sprawdzić czy możemy go bezpiecznie wykonać – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
2. Uwzględnij warunki pogodowe
Warunki pogodowe są istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy. Opady deszczu czy śniegu, nagłe zmiany temperatury to wszystko wpływa negatywnie zarówno na zachowanie samochodu na drodze, widoczność, jak i na nasze samopoczucie – mówią trenerzy.
3. Bezpieczeństwo ważniejsze od pośpiechu
Nawet gdy bardzo się spieszysz, nic nie jest ważniejsze niż życie moje i innych uczestników ruchu.
4. Realnie oceniaj swoje umiejętności
Zbyt wysoka samoocena to poważna bariera w doskonaleniu umiejętności polskich kierowców – informuje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
5. Za kierownicą myśl tylko o prowadzeniu samochodu
Rozwiązywanie życiowych problemów, kłótnia z pasażerem, ważna rozmowa przez telefon to zadania, które zbytnio angażują kierowcę, aby mógł bezpiecznie kierować autem – mówią trenerzy.
6. Emocje odłóż na bok
Negatywne emocje zakłócają percepcję sytuacji i są bezpośrednio związane z agresywnym zachowaniem na drodze. Gdy coś wyprowadziło kierowcę z równowagi, najlepiej zjechać na chwilę z drogi, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i zrobić sobie krótki spacer przed kontynuacją podróży – radzi Zbigniew Weseli.
* źródło: policja.pl
Fot: Chasqui, foter.com