Ile naprawdę kosztuje prawo jazdy?

0

Co do tego, że warto mieć prawo jazdy nie ma żadnych wątpliwości. Jak jednak zdać i nie zbankrutować?

car-accident-trauma

Zdobycie prawa jazdy przypomina czasami bieg z przeszkodami – kurs teoretyczny, jazdy, egzaminy wewnętrzne i w końcu egzamin państwowy. Ciągle mała liczba osób jest w stanie zdać egzamin za pierwszym razem – najgorzej jest w województwie łódzkim, gdzie udało się to zaledwie 1/4 wszystkich zdających. Im dłuższa droga do zdobycia prawa jazdy tym wyższy jego koszt. Warto o tym pamiętać i nie łudzić się, że 999zł czy inna promocyjna kwota jaką musimy zapłacić za kurs to już koniec naszych wydatków.

Co w cenie kursu?

Obliczenie kosztów prawa jazdy należy rozpocząć od przejrzenia ofert poszczególnych ośrodków szkolenia kierowców w danym mieście. Kurs prawa jazdy składający się z 30 godzin wykładów teoretycznych i 30 godzin jazd po mieście i placu manewrowym kosztuje zwykle od 1000 złotych wzwyż, choć coraz częściej spotykane są różne promocje albo oferta zakupu kursu za pomocą zakupów grupowych. Często też uczniowie oraz studenci mogą liczyć na niewielkie zniżki. W trakcie kursu musimy przejść obowiązkowe badania, aby lekarz mógł stwierdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Warto zwrócić uwagę czy badanie jest wliczone w cenę kursu, czy też musimy za nie dodatkowo zapłacić.

Godziny doszkalające

To najbardziej newralgiczna kwestia. Ponieważ czas oczekiwania na egzamin może wynosić nawet miesiąc musimy wziąć pod uwagę chociaż kilka dodatkowych godzin, które będziemy chcieli wykorzystać na przykład na dzień przed egzaminem. Choć często spotykaną „strategią” jest zostawianie dwóch ostatnich „kursowych” godzin do wykorzystania przed egzaminem praktycznym. Wszystko jednak zależy od dobrej woli instruktora. Koszt jednek godziny jazdy wynosi około 50 złotych.

Koszty egzaminów

Mamy za sobą kurs, dodatkowe jazdy, ale nie zapominajmy o samym egzaminie. Cena egzaminu praktycznego oraz teoretycznego na prawo jazdy kategorii B jest we wszystkich miastach taka sama i wynosi 134 złote.
Obliczanie kosztów prawa jazdy to nie tylko kurs i godziny doszkalające. Niestety, ale za egzamin, zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej należy zapłacić. W większości miast cena egzaminu teoretycznego oraz praktycznego na prawo jazdy kategorii B jest taka sama – 134 złote.

Sumując wszystkie koszty i zakładając, że uda nam się zdać za drugim razem, biorąc przed drugim podejściem 5 godzin doszkalających trzeba liczyć, że wydamy około 1700złotych. Warto o tym pamiętać widząc atrakcyjną i kuszącą ulotkę oferującą nam „prawo jazdy za pół ceny”.