356 – pierwsze Porsche w historii

Osiemnaście lat produkcji i ponad 70 tysięcy wyprodukowanych egzemplarzy. Poznajmy pierwszy samochód niemieckiego producenta.

Historia Porsche 356 – pierwszego samochodu spod znaku Porsche zaczęła się od Volkswagena Type 1. Za każdego wyprodukowanego VW Type 1 na konto Porsche wpływało pięć marek niemieckich w ramach opłaty licencyjnej. Umowa podpisana w 1948 zakładała możliwość korzystania przez Porsche z części i punktów sprzedaży Volkswagena. 8 czerwca 1948 ruszyła produkcja prototypów Porsche 356. Dwuosobowy roadster o ramowej konstrukcji i aluminiowym poszyciu zadebiutował w roku 1949 podczas salonu w Genewie.

Pierwsze egzemplarze posiadały chłodzony bezpośrednio, czterocylindrowy silnik o pojemności 1,1l (35-40KM) i były napędzane na tylną oś. Pomimo świetnego rozkładu masy pomiędzy przednią a tylną osią sporo kłopotów sprawiało zawieszenie, które koniec końców wymusiło powrót zawieszenia z VW Type 1.

Porsche 356 było dystrybuowane głównie na rynku europejskim i amerykańskim. Samochód było corocznie udoskonalany, zarówno stylistycznie, jak i technicznie. Łącznie powstało około 30 odmian tego pojazdu. Samochód posiadał także swoje rajdowe wersje z silnikiem Carrera, które brały udział w takich imprezach jak LeMans24, Mille Miglia czy Carrera Panamericana. W ciągu osiemnastu lat produkcji powstało dokładnie 76 313 egzemplarzy.