15 groszy za litr paliwa?

0

Dotarłyśmy do bardzo interesującego zestawienia, które przygotowała brytyjska firma ubezpieczeniowa. Wynika z niego, że ceny paliw na świecie są bardzo zróżnicowane. Najtańsze paliwo znajdziemy w Wenezueli, najdroższe zaś – w Norwegii.

Jeszcze pół roku temu nie przyszłoby nam do głowy, że litr oleju napędowego może kosztować ponad 5 zł. Dziś to już norma. Niestety, właścicielki samochodów benzynowych mają jeszcze gorzej… Wbrew pozorom są jednak na świecie kraje, w których paliwo jest jeszcze droższe, m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie za litr oleju napędowego trzeba zapłacić 6,60 zł! Wszystkich na głowę w tym zestawieniu bije jednak Norwegia, gdzie za litr diesla trzeba zapłacić 7,70 zł! W tym porównaniu cena w Polsce wydaje się więc… przystępna.

Poniżej znajdziecie 10 miejsc na świecie, gdzie paliwo jest najtańsze (ceny oczywiście w przybliżeniu):

Algieria – 94 grosze/litr

Aż 60% swoich dochodów Algieria czerpie z produkcji ropy naftowej wydobywanej na Saharze. Jest jej 13 największym producentem i 9 największym eksporterem na świecie.

Oman – 94 grosze/litr

W Omanie produkowane jest ok. 600 tysięcy baryłek ropy dziennie. To wystarczy, by cena za litr była na bardzo niskim poziomie.

Egipt – 90 groszy/litr

Państwo położone w północno-wschodniej Afryce nęka ostatnio niestabilna sytuacja polityczna i gospodarcza. Mimo to, ceny paliw wciąż utrzymują się w Egipcie na bardzo przyzwoitym poziomie – 90 groszy za litr.

Katar – 71 groszy/litr

Katar może się pochwalić największą na świecie produkcją ropy naftowej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Cena za litr – 71 groszy.

Kuwejt – 66 groszy/litr

Dzięki ogromnym rezerwom paliwowym, Kuwejt jest w stanie bardzo dużo dopłacać do paliwa oraz transportu drogowego, dzięki czemu litr paliwa kosztuje tylko 66 groszy/litr.

Bahrain – 61 groszy/litr

Swoje bogactwo i boom gospodarczy w ostatnich latach Bahrain zawdzięcza przede wszystkim wydobyciu ropy naftowej. To źródło aż 60% dochodów.

Turkmenistan – 56 groszy/litr