10 faktów dotyczących wypadków samochodowych

W każdej dziedzinie można się spotkać z interesującymi faktami. Spójrzmy na wypadki drogowe od nieco innej strony.

1. Mężczyźni są bardziej narażeni na śmierć w wypadku samochodowym z powodu ich zacięcia do szybszej jazdy i większej skłonności do ryzyka.

2. W Południowej Afryce głównymi przyczynami wypadków jest jazda pod wpływem alkoholu, przekraczania dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, zmęczenie, duży natłok samochodów i… wybuch opony.

3. W Południowej Afryce zgony za kierownicą są dwa razy wyższe niż średnia dla całego świata.

4. Najbardziej niebezpiecznymi kierowcami są młodzi mężczyźni.

5. Podobno prowadzimy bezpieczniej, a jednak: kobiety mają praktycznie tyle samo wypadków, jednak nasze wypadki są mniej „spektakularne” i zwykle chodzi o kolizje, podczas gdy mężczyźni biorą zazwyczaj udział w poważniejszych zdarzeniach.

6. Ostrożne starsze panie są bardziej narażone na śmierć za kółkiem niż młodzi mężczyźni. Nie, nie jeżdżą brawurowo. Zazwyczaj wynika to z faktu, że ich organizmowi ciężej znieść nawet drobną kolizję.

7. Prawdopodobieństwo wypadku między północą a 4 nad ranem jest czterokrotnie wyższe niż podczas jakiekolwiek innej pory dnia.

8. Motocykliści są znacznie bardziej narażeni na wypadek ponieważ kierowcy zazwyczaj ich nie widzą. Najczęstszym miejscem wypadków z udziałem motocyklisty są skrzyżowania.

9. W USA najmniejsze prawdopodobieństwo zgonu w wypadku dotyczy 4-latków.

10. W USA i Wielkiej Brytanii kierowcy samochodów kombi mają o połowę niższy współczynnik śmiertelności niż przeciętny kierowca. Naukowcy sugerują, że ci kierowcy jeżdżą bezpieczniej i nie są skłonni do podejmowania ryzyka na drodze.