Zdobądź prawo jazdy w ciąży

zdobadz-prawo-jazdy-w-ciazy

Ciąża to nie choroba – coraz częściej decydujemy się na kurs, kiedy już w naszym brzuchu pojawi się mały lokator – i dobrze! Warto jednak pamiętać o tym, by podczas zajęć zapewnić sobie maksimum komfortu i bezpieczeństwa.

Kurs na miarę

zdobadz-prawo-jazdy-w-ciazy

Okres ciąży może być dla kobiety kierowcy może być szczególną próbą. W pierwszym trymestrze mogą się pojawić nudności, bóle głowy i zwiększona senność znacznie zwiększające ryzyko wypadku. W kolejnych etapach czyhają jeszcze anemia i cukrzyca ciążowa. Oprócz tego obecne przez całą ciążę wyrzuty hormonów mogą być przyczyną dodatkowej dekoncentracji. Jednak ciążą nie musi tak przebiegać, a zdobycie prawa jazdy w tym czasie nie musi być awykonalne, zwłaszcza, że coraz więcej szkół jazdy oferuje kursy przygotowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Jedną z nich jest kielecka szkoła jazdy Enigma, która przyłączyła się akcji propagującej bezpieczeństwo i komfort jazdy kobiet ciężarnych.

Gdzie jest pas?

Jak zapewnia Artur Pluta z Ośrodka Szkolenia Enigma, każda kursantka spodziewająca się dziecka otrzyma na czas nauki specjalną nakładkę antyuciskową na brzuch, zapewniającą jej znacznie większy komfort, a także większe bezpieczeństwo dziecku. Jest to szczególnie ważne, ponieważ płód przez cały okres ciąży jest niezwykle delikatny. – Nawet niegroźna kolizja lub nagłe hamowanie mogą mieć poważne konsekwencje dla matki i płodu. Narażony jest nie tylko układ nerwowy, ale powiększający się z każdym miesiącem brzuch. Dlatego też zaleca się w tym okresie zachowanie wzmożonych środków ostrożności, w tym na ułożenie pasa bezpieczeństwa. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby dolna część pasa spoczywała na kolcach biodrowych, a nie przechodziła centralnie przez brzuch – przestrzega specjalista medycyny ratunkowej doktor Adam Maciej Pietrzak.

Zawsze pasują

Aby chronić ciężarną, każda kursantka otrzymuje na czas zajęć nakładkę antyuciskową ForBelly lub ForComfort wykonaną z przyjemnego w dotyku materiału zwiększającą komfort jazdy, ale też zwiększającej bezpieczeństwo matki i płodu. Nakładki zapobiegają przemieszczaniu się pasa bezpieczeństwa w trakcie jazdy, a dolna część brzucha jest dzięki nim utrzymywana pod brzuchem ciężarnej. Dzięki temu, że są uniwersalne z powodzeniem można je stosować w każdym samochodzie. Kursantka przed rozpoczęciem szkolenia praktycznego pytana jest o miesiąc ciąży, co pozwala na idealne dopasowanie nakładki.