30 godzin kursu, niekończące się chwile nad testami. Jesteś już o krok od posiadania upragnionego dokumentu. Nie daj się pokonać podczas praktycznej części egzaminu!
Czas to pieniądz, nic więc dziwnego, że zamiast spędzać go zbyt wiele w środkach komunikacji miejskiej wolimy poruszać się samochodem. Po kursie i egzaminie wewnętrznym przychodzi czas na udanie się do miejskiego bądź wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.
Wybierz termin
30 godzin jazdy po mieście z instruktorem nie uczyni z nas jeszcze kierowców idealnych, ale jest wystarczające, aby stać się szczęśliwą posiadaczką prawa jazdy. Przede wszystkim musisz wybrać się do wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i zapisać się na egzamin. Termin oczekiwania jest różny – od tygodnia do nawet miesiąca, dlatego warto zapisać się odpowiednio wcześnie, tym bardziej, że im bliżej wakacji, tym chętnych do zdawania więcej. Możesz umówić się osobno na egzamin teoretyczny i oosbno na praktyczny, jednak najszybszym rozwiązaniem jest uporanie się z wszystkim jednego dnia.
Plac manewrowy
Egzamin praktyczny składa się z dwóch części: na placu manewrowym i w mieście. Zanim wsiądziesz do samochodu możesz zostać poproszona o sprawdzenie poziomu płynów, a zanim rozpoczniesz zadania na placu manewrowym egzaminator może zapytać jak włączyć wycieraczki albo przełączyć światła ze świateł mijania na drogowe.
Zazwyczaj egzaminator przed rozpoczęciem wykonywania zadań pyta, czy znane ci są zasady przebiegu egzaminu. Jeżeli czujesz, że jeseś bardzo zdenerwowana poproś o szybkie przypomnienie – da ci to chwilę na kilka uspokajających oddechów. Po przygotowaniu się do jazdy czeka cię przejechanie owianego złą sławą „łuku”, znanego też jako „rękaw”, czyli jazdy do przodu i do tyłu po wyznaczonym torze bez przekroczenia linii. Częstym zadaniem jest także ruszenie pod górę. Żadne z tych zadań nie powinno sprawić kłopotu po odbyciu kursu. Po ich bezbłędnym wykonaniu pora na „prawdziwą jazdę”.
Miejska dżungla
Podczas jazdy egzaminator sprawdzi umiejętność bezpiecznego włączania się do ruchu, zmianę pasów i znajomość przepisów drogowych. Manewry parkowania i zawracania pokażą czy umiesz w praktyczny sposób zapanować nad pojazdem, uwzględniając przy tym innych uczestników ruchu. Zdarza się, że egzaminator będzie nas chciał sprawdzić w podchwytliwy sposób, dlatego musisz uważnie słuchać jego poleceń i ustrzec się błędów, których nie popełniłabyś przy swoim instruktorze. Zwracaj uwagę na znaki, bądź skupiona, ale postaraj się rozluźnić. Egzaminator to też człowiek. Prowadzenie samochodu ma sprawiać przyjemność – z takim podejściem egzamin praktyczny z pewnością stanie się zwykłą formalnością.