Każdy, kto wsiada za kierownicę powinien wiedzieć, czym jest pojazd uprzywilejowany i jakie są jego prawa.
Samochód uprzywilejowany to pojazd, który w ruchu drogowym ma specjalne uprawnienia. Posiada charakterystyczny dla danego typu specjalny sposób oznaczenia. Oznaczenia stosowane są po to, by nie doszło do sytuacji, że kierowca nie wiedział, że nadjeżdżający z tyłu pojazd to np. karetka. Dlatego pojazdy uprzywilejowane wysyłają sygnały świetlne, a także dźwiękowe.
Kto jest uprzywilejowany?
Do samochodów uprzywilejowanych należą głównie te pojazdy, które używane są w związku z ratowaniem naszego życia i mienia, a także usuwaniem skutków katastrof. Chodzi m.in. o straż pożarną, ambulanse pogotowia ratunkowego, a także pojazdy ABW, BOR-u, CBA, Inspekcji Transportu Drogowego czy Służby Więziennej i oczywiście pojazdy Policji.
Ustąp przejazdu
Zgodnie z kodeksem drogowym, kierujący pojazdem uprzywilejowanym może nie stosować się do przepisów ruchu drogowego, a także znaków i sygnałów drogowych, w tym do sygnalizacji świetlnej, a wszyscy inni użytkownicy ruchu zobowiązani są do ułatwienia mu przejazdu. Oznacza to w praktyce, że jesteśmy zobowiązane ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. W jaki sposób?
Bądź zdecydowana
Najczęstszą praktyką jest oczywiście zjazd na sąsiedni pas jezdni bądź na pobocze. W takiej sytuacji niezmiernie ważne jest obserwowanie zachowania innych kierowców w taki sposób, by z nimi współdziałać. Jeżeli inne samochody zjeżdżają na lewą stronę, to my też powinnyśmy zjechać w lewo. Niezwykle ważne jest, by kierowca pojazdu uprzywilejowanego otrzymał od nas jasny sygnał, jaki manewr planujemy wykonać. Musimy więc szybko podjąć decyzję, w którą stronę chcemy skręcić i zrobić to. Pamiętajmy, że najgorsze, co może spotkać kierowcę samochodu uprzywilejowanego, to niezdecydowanie innych kierowców.