Zapinaj pasy w ciąży

0

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan we współpracy z Wydziałem Do Spraw Transportu Medycznego wykazały, że w USA dochodzi aż do 4000 poronień rocznie, których przyczyną są obrażenia w obrębie podbrzusza, spowodowane przez kierownicę i pasy bezpieczeństwa.

fot: Clippasafe

Wiele ciężarnych kobiet skarży się, że nawet gdy próbują umieścić pas pod brzuchem, to i tak przesuwa się ku górze w czasie jazdy. To prowadzi do zrezygnowania z zapinania pasów.Kobietom towarzyszy też obawa, że silny ucisk pasa podczas nagłego hamowania zaszkodzi dziecku. Z tego ostatniego powodu przepisy prawne zwalniają kobietę w zaawansowanej ciąży z obowiązku zapinania pasów.

Decyduje lekarz

Tymczasem badania prowadzone przez Volvo wykazały, że korzystanie z trzypunktowego pasa bezpieczeństwo zapewnia kobiecie w ciąży najwyższy poziom bezpieczeństwa. Nie da się ukryć – pasy bezpieczeństwa to podstawowy element wyposażenia samochodu, który zapewnia bezpieczeństwo pasażerom i nie powinny o tym zapominać także kobiety w ciąży. Dla bezpieczeństwa matki i dziecka zalecane jest zapięcie pasów, a jedyną osobą, która może zalecić przyszłej mamie ich nieużywanie jest lekarz.

Powstrzymają impet uderzenia

Podczas ostrego hamowania, stłuczki lub wypadku ciężarna i dziecko są w ogromnym niebezpieczeństwie. Kobieta może z ogromną siłą uderzyć w deskę rozdzielczą lub poduszkę powietrzną. Najczęstszym skutkiem tych zdarzeń jest przedwczesne odklejenie łożyska, co może prowadzić do niedotlenienia lub niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy i bezpośrednich obrażeń płodu. Wszystko to może być przyczyną przedwczesnego porodu, a nawet śmierci dziecka. Pas znacznie ogranicza ryzyko ewentualnych obrażeń. Bezpieczeństwo to można jeszcze zwiększyć stosując adapter zapewniający ich prawidłową pozycję.

Wygodny i bezpieczny

Specjalny adapter nie tylko powoduje, że pas nie uciska brzucha podczas jazdy, ale też pozwala na lepszą ochronę kobiety. – Dzięki zastosowaniu adaptera pas nie uciska brzuszka, nie przesuwa się podczas jazdy, a jednocześnie chroni kobietę w ciąży – mówi Mariusz Sasiak z firmy Netradus Polska, dystrybutora adaptera marki Clippasafe. – Dodatkowym atutem adaptera jest to, że jest on bardzo wygodny. Kobieta będzie się czuła swobodnie zarówno w spodniach jak i w spódnicy – dodaje. Najważniejsze jest, aby przytrzymywały one przyszłą mamę w miejscach najmniej narażonych na urazy i jednocześnie chroniły najwrażliwsze części ciała, takie jak brzuch.

Na zakupy i na wakacje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów adapterów. Oprócz tego firmy Clippasafe znajdziemy też adapter o wymownej nazwie BeSafe. Adapter do pasów doskonale sprawdzi się nie tylko podczas dłuższych wycieczek, ale też, a może przede wszystkim, w codziennych podróżach samochodem do pracy, na zakupy czy do lekarza. Zamontowanie adaptera zajmuje chwilę i jest wyjątkowo proste, co sprawia, że korzystanie z niego jest proste i przyjemne. Kobiety przyznają, że podróż jest znacznie bardziej komfortowa, a one same czują się bezpieczniej, gdy pas jest odciągnięty daleko w dół od brzuszka.