Perspektywa przyszłego tygodnia dla niektórych może brzmieć wyjątkowo zachęcająco. Wszak do pracy trzeba iść tylko przez 3 dni, a potem można cieszyć się wolnym.
Jednak zanim jednak odjedziemy w siną dal warto zadbać o komfort podróży i zadbać o czystość samochodu. Często mycie samochodu zostawiamy na ostatnią chwilę i potem pomstujemy stojąc w niekończącej się kolejce do myjni. Tymczasem wystarczy kilka monet, odrobina sprytu i będziemy mogły cieszyć się czystym samochodem, w którym będziemy podróżować z przyjemnością.
Przygotuj dwójki
Myjnie ciśnieniowe są czynne całą dobę i możemy umyć nasz samochód dokładnie tak, jak tego chcemy. Na takiej myjni każda dwuzłotówka gwarantuje nam strumień wody ze specjalnego pistoletu przez określony czas. Trzeba więc działać szybko, ale z głową: zawsze zaczynaj od dachu, a potem kieruj się w dół. W przeciwnym razie możesz przetransportować bród z nadkoli na górę drzwi, co może potem prowadzić do zarysowań niszczących lakier.
Im bliżej samochodu trzymasz dyszę, tym większe ciśnienie, pozwalające na usunięcie nawet bardzo opornego brudu. Po spłukaniu pora na mycie. Przekręć pokrętło na odpowiedni program i potraktuj samochód specjalną pianą. Potem znowu włącz opcję płukanie i postępuj tak jak na początku: zawsze od góry do dołu, felgi i nadkola zostawiając na koniec (ale nie zapominaj o nich!).
Wielkim plusem myjni bezdotykowej jest szybkość, dokładność oraz fakt, że jesteśmy zupełnie niezależne w kwestii gdzie i o której doprowadzimy nasz samochód do porządku. Minusem jest fakt, że czasami nie ma opcji suszenia, dlatego dobrze jest mieć ze sobą specjalną ściereczkę z mikrofibry pochłaniającą wodę, a nie zostawiającą smug.
Uwaga na lakier
Zwykła myjnia może wydawać się najlepszym rozwiązaniem – w końcu są specjalne preparaty, wielkie szczotki i trwa akurat w sam raz, żeby wyczyścić samochód. No i co najważniejsze – auto wyjeżdża z myjni suche, nie musimy się już o nic martwić, po prostu wsiadamy i jedziemy.
Jest jednak „ale” – myjnia automatyczna jest źródłem brzydkich „swirli” na lakierze samochodu. Po kilkunastu myciach w świetle słonecznym można dostrzec okręgi na lakierze, które nie tylko go matują, ale też niszczą. No i jednak przyjemność, że ktoś zrobi to za nas kosztuje, trzeba więc przygotować więcej gotówki niż w przypadku myjni ciśnieniowej.
Mycie z wiadrem
Ciągle jeszcze można zauważyć osoby, które do mycia samochodu używają gąbki i wiaderka twierdząc, że to najdokładniejsze (i jednocześnie najtańsze) rozwiązanie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że w wodzie w wiaderku w miarę mycia będzie się zbierało coraz więcej piasku. Jeżeli piasek dostanie się na gąbkę i będziemy nią na przykład pocierać maskę, to rysy są więcej niż gwarantowane. Poza tym za mycie samochodu przed blokiem w taki sposób możemy dostać mandat od Straży Miejskiej, więc jeżeli się na to decydujemy (do czego zdecydowanie nie namawiamy), to koniecznie trzeba mieć oczy dookoła głowy.
Bez względu na to jaki rodzaj mycia wybierzemy warto zająć się tym wcześniej niż „dzień przed” albo już w drodze. Pamiętajmy też o regularnym myciu samochodu, co pozwoli na dłuższe cieszenie się dobrym wyglądem karoserii i nie pozwoli na doprowadzenie do sytuacji, w której przez kilka minut będziemy walczyć z jednym zabrudzeniem.