Volvo i sposób na pijanych kierowców

Ostatnie dni przynoszą alarmujące informacje o tragicznych wypadkach z udziałem nietrzeźwych kierowców. Z różnych stron pojawiają się propozycje obowiązkowego wyposażania aut w alkomaty. Volvo już od kilku lat oferuje takie urządzenie, jako wyposażenie dodatkowe.

Alcoguard pojawił się w ofercie Volvo w 2007 roku. Urządzenie, montowane jest w specjalnym gnieździe na desce rozdzielczej, które służy także do ładowania baterii alkomatu.

Po umieszczeniu kluczyka w stacyjce na panelu centralnym pojawia się komunikat z prośbą o użycie przez kierowcę alkomatu. Należy wysunąć z urządzenia specjalną końcówkę i dmuchać przez kilka sekund aż pojawi się sygnał dźwiękowy.

volvo-2

Od wyniku testu zależy kolor kontrolki w alkomacie. Barwa zielona oznacza pełną trzeźwość; kolor żółty świadczy o wykryciu minimalnej, lecz akceptowanej ilości; kolor czerwony zaś oznacza przekroczenie dopuszczalnej granicy (ustalanej indywidualnie dla danego rynku). Czerwona kontrolka uniemożliwia uruchomienie silnika.

Urządzenie łatwo oszukać, np. prosząc o przeprowadzenie testu kogoś innego, dlatego Volvo podkreśla, że Alcoguard ma charakter pomocniczy i jest przeznaczone dla odpowiedzialnych kierowców. Ponadto – z przyczyn bezpieczeństwa – kierowca, mimo wcześniejszego spożycia alkoholu, w sytuacji awaryjnej może uruchomić silnik. Wystarczy, że wyrzuci Alcoguard z samochodu.

Źródło: Volvo