Tuning dla miłośniczek motoryzacji

Tuning to termin wywodzący się z języka angielskiego i oznaczający tyle, co strojenie czy regulacja. Tuning auta polega więc na modyfikowaniu seryjnych pojazdów, dzięki czemu stają się unikatowe. Ta dziedzina motoryzacji ma obecnie bardzo wielu zwolenników i zwolenniczek. Nie jest bowiem wcale prawdą, że tuning to jedynie męska domena.

Umiar i zdrowy rozsądek zawsze w cenie

Mówiąc o tuningu, należy wyróżnić dwie podstawowe kategorie: tuning mechaniczny, czyli właściwy oraz optyczny, nazywany też muckowym. Co można przerabiać w samochodach? Teoretycznie wszystko, ale w praktyce warunek jest taki, że żaden z poddanych modyfikacjom elementów wyposażenia auta nie może stanowić zagrożenia dla kierowcy, dla pasażerów, oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Moda modą, ale i o zdrowym rozsądku warto tu pamiętać. Co się dzieje, gdy go zabraknie? Jako przykład może posłużyć zdarzenie, które miało miejsce w Kaliszu w listopadzie ubiegłego roku. Jadąca Seatem kobieta została dosłownie uwięziona w środku samochodu, w którym przeróbki polegały na usunięciu wszystkich klamek. Nie miała szans na wydostanie się z auta, a dodać należy, że jechała z małym dzieckiem. Na szczęście nie doszło do tragedii – skończyło się jedynie na mandacie.

Estetyka pojęciem względnym

Poddawanie auta przeróbkom mechanicznym ma na celu poprawienie jego parametrów technicznych. Modyfikuje się zatem podwozie, układ paliwowy i napędowy czy silnik. Tuning optyczny poprawia z kolei walory wizualne – tu często spotykanym zabiegiem jest montowanie szerszych felg niż w wersji pierwotnej, co też wymusza zmianę rozmiaru opon. W tym przypadku nie wolno zapomnieć o tym, że zarówno felgi, jak i opony muszą być dopasowane pod wieloma względami do danego auta, w przeciwnym wypadku wpłynie to na pogorszenie komfortu jazdy. Przy doborze odpowiednich modeli pomóc może serwis Oponeo.pl

Samochodowi można też nadać zupełnie nowy wygląd poprzez pomalowanie go lub zastosowanie specjalnej folii do oklejania. Estetyka to co prawda pojęcie względne i dla każdego oznacza coś innego, ale trzeba uważać, by nie osiągnąć efektu dokładnie odwrotnego od zamierzonego. Samochód nie powinien wyglądać jak karykatura wozu – nieprzypadkowo można się zetknąć z pojęciem tzw. wiejskiego tuningu.

Elektroniczne modyfikacje

Trzeba jeszcze wspomnieć o czymś takim, jak tuning elektroniczny, którego pojawienie się jest następstwem stosowania w samochodach coraz to bardziej zaawansowanej elektroniki. Podobnie jak tuning mechaniczny, tak samo i elektroniczny polega na „podkręcaniu” właściwości trakcyjnych samochodu i zwiększaniu jego mocy.

Fot: Gerrit Wenz, foter.com

1 KOMENTARZ

Comments are closed.