Toyota Yaris w zupełnie nowym wydaniu

yaris

Toyota poddała model Yaris zmianom, które wykraczają poza klasyczne pojęcie face-liftingu. Istotnie zmodyfikowane zostało nie tylko nadwozie i wnętrze pojazdu, ale także platforma, układ jezdny i zawieszenie.

Z zewnątrz efekt prac działu badawczo-rozwojowego i stylistów Toyoty widać najlepiej z przodu pojazdu. Wyróżniają się tu nowy grill oraz reflektory, które wykorzystują projektorowe światła główne, diody LED do jazdy dziennej, a także dodatkową, charakterystyczną listwę LED-ową.

W tylnej części auta przeprojektowany został zderzak. Pojawił się także nowy kształt reflektorów tylnych z charakterystycznymi, czerwonymi kloszami na całej powierzchni i technologią LED. Ponadto nadwozie Yarisa będzie wyróżniało się od dotychczasowej wersji nowymi kolorami zewnętrznymi oraz szeroką ofertą nowych wzorów felg aluminiowych.

Rewolucja jakościowa i stylistyczna nastąpiła także we wnętrzu pojazdu. Nowe materiały o miękkiej fakturze pojawiły się nie tylko na całej desce rozdzielczej, ale także na wykończeniu drzwi. Dominującym elementem konsoli nadal jest charakterystyczny, miękki panel przebiegający przez całą jej szerokość. Od teraz będzie on dostępny w nowych wersjach kolorystycznych, w zależności od wersji wyposażeniowej. Po raz pierwszy w Yarisie pojawia się wykończenie czerwone lub brązowe. Nowy kształt otrzymały konsola centralna, osłona zegarów, nawiewów, elementy wykończenia drzwi. Dla większej ergonomii wnętrza skrócony został także drążek zmiany biegów oraz o 23 mm podniesiony został panel centralny. Dzięki temu na tunelu centralnym pojawił się także nowy schowek.

yaris-2

W Yarisie po face-liftingu Toyota zastosowała także nowy system multimedialny o nazwie Toyota Touch II. W porównaniu do poprzednika wyróżnia się on większym ekranem dotykowym o przekątnej 7 cali. Wśród funkcjonalności systemu znajduje się kamera cofania, pełna komunikacja Bluetooth oraz opcjonalna nawigacja satelitarna. Dzięki systemowi Toyota Touch II kierowca może zarządzać muzyką, wyświetlać zdjęcia i parametry spalania oraz sterować funkcjami samochodu za pomocą ekranu dotykowego.

Najbardziej istotne zmiany technologiczne zaszły jednak w podwoziu i konstrukcji nowego Yarisa. Bezprecedensowym podejściem Toyoty jest ingerencja na etapie face-liftingu nie tylko w zawieszenie pojazdu, ale także w płytę podłogową i szkielet nadwozia. Samo nadwozie otrzymało większą liczbę spawów, dzięki czemu znacznie wzrosła jego sztywność. Yaris otrzymał także sztywniejsze niż do tej pory stabilizatory, nowe amortyzatory i sprężyny, nową belkę skrętną, grubszą przegrodę grodziową i nowy system wspomagania układu kierowniczego. Inżynierowie Toyoty wiele uwagi poświęcili wyciszeniu komory silnika, wyciszeniu tunelu, uszczelnieniu pokrywy silnika oraz uszczelkom drzwi i lusterek. W konstrukcji pojawiły się także nowe wieszaki układu wydechowego i poduszki pod silnikiem.

Toyota Yaris pozostaje jedynym przedstawicielem pojazdów miejskich, który wykorzystuje trzy rodzaje napędów. Klienci mogą wybierać spośród silników benzynowych (1.0 VVT-i o mocy 69 KM, 1.33 Dual VVT-i o mocy 99 KM, dostępny także z automatyczną skrzynią biegów typu CVT), Diesla (1.4 D-4D o mocy 90 KM) oraz napędu hybrydowego (100 KM), wykorzystującego silnik benzynowy i elektryczny.

Ceny nowej Toyoty Yaris rozpoczynają się w Polsce od kwoty 39 900 zł. Debiut tego modelu zaplanowano w dniach 9-10 sierpnia 2014 roku.

Źródło: Toyota