Tomasz Kuchar radzi

Pierwsza rzecz, o jaką należy zadbać przed zimą to opony. Kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni, trzeba założyć ogumienie zimowe – twierdzi Tomasz Kuchar, jeden z najlepszych kierowców rajdowych w Polsce.

tmasz kuchar radzi

Tomasz Kuchar to nie tylko znakomity kierowca rajdowy z kilkunastoletnim stażem, to także założyciel i właściciel Akademii Bezpiecznej Jazdy. Specjalnie dla nas Kuchar przypomina podstawowe zasady dla tych, którzy chcą bezpiecznie przebrnąć przez zimowe warunki.

Przygotowanie samochodu do jazdy – opony zimowe

Mieszanka przeznaczona do produkcji opon zimowych sprawia, że zachowują one elastyczność w niskich temperaturach, dlatego pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać to opony. Kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, trzeba założyć ogumienie zimowe. Należy zadbać także o odpowiednie, rekomendowane przez producenta, ciśnienie. Jest to istotne przede wszystkim w przypadku dużych wahań temperatury.

Według testu przeprowadzonego przez Tomasza Kuchara na ośnieżonej, śliskiej drodze, samochód na letnich oponach potrzebował na wyhamowanie z prędkości 50 km/h do całkowitego zatrzymania się ok. 30 metrów więcej niż to samo auto na oponach zimowych.

Przygotowanie kierowcy do prowadzenia samochodu

Przed wejściem do auta zdejmijmy kurtkę, ponieważ krępuje ruchy i utrudnia odpowiednie przyleganie pasów bezpieczeństwa. Fotel powinien być ustawiony tak, by po wciśnięciu pedału sprzęgła, lewa noga była lekko ugięta. Natomiast kierownica powinna być ustawiona w stosunku do fotela w taki sposób, by ręka kierowcy trzymająca górną część koła kierownicy była lekko ugięta. Taka pozycja powoduje, że możemy swobodnie skręcać, nie odrywając rąk od kierownicy.

Pasy bezpieczeństwa powinny swobodnie oplatać kierowcę i pasażerów. Dolna część pasa powinna być ułożona jak najniżej na biodrach. Pamiętajmy, aby nie układać jej na brzuchu. Wtedy pasy nie zadziałają odpowiednio!

Źródło: Goodyear

Jeżeli chciałabyś poprawić swoje umiejętności prowadzenia samochodu zimą, zapraszamy do obejrzenia filmu Goodyeara z Tomaszem Kucharem na YouTube: www.youtube.com/user/AkademiaGoodyear.