Światła diodowe przyszłością motoryzacji

Światła diodowe są dziś w ofercie bardzo wielu nowych samochodów na polskim rynku. Jeśli chodzi o starsze pojazdy, nic nie stoi na przeszkodzie aby je dokupić i osobno zamontować, jak z resztą robi to wielu kierowców. Dlaczego kierowcy decydują się na to właśnie oświetlenie i jakie są zalety tego rozwiązania?

Same plusy

Technologia LED rozwija się dziś w bardzo dynamiczny sposób. W innych dziedzinach znana jest od wielu lat, jednak w motoryzacji używana jest od niedawna. Wydaje się, że już dziś można pokusić się o stwierdzenie, że to przyszłość motoryzacji. Na korzyść tego oświetlenia przemawia kilkukrotnie dłuższa żywotność, większą energooszczędność i wytrzymałość. Charakteryzuje się też większą efektywnością pracy.

Bezpieczniej

Diody LED zużywają mniej prądu, a to tego mocniej i bardziej wyraźniej świecą. Diody LED są dziś najczęściej wykorzystywane jako światła wspomagające, a więc światła do jazdy dziennej, a także kierunkowskazy czy światła stopu. Pojedyncze diody niewiele mogą zdziałać, jednak połączenie ich w jedną, większą płaszczyznę daje naprawdę potężny efekt, który dla tradycyjnych żarówek jest najczęściej nie do osiągnięcia.

Oświetlenie LED-owe jest oczywiście droższe od zwykłego, jednak w zamian otrzymujemy dużo wyższą efektywność oświetleniową. Oprócz tego pełni ono jeszcze jedną, ważną dla wielu kierowców funkcję: dekoracyjną. Diody LED nadają pojazdowi niepowtarzalny wygląd, przede wszystkim po zmroku.