Surowe piękno Nowej Fundlandii

Ta kanadyjska wyspa przypomina gigantyczną skałę wynurzającą się z głębi oceanu. Jej surowy charakter sprawił, że ludzie osiedlili się tu stosunkowo późno. Trudne warunki życia oraz konieczność zmagania się z licznymi problemami sprawiły, że jest to jeden z najciekawszych regionów Kanady. Turyści zaglądają tu chętnie, zaś wśród licznych atrakcji czekają na nich i spokojne, rybackie wioski, i wielkie miasta portowe.

Nowa Fundlandia to idealne miejsce dla tych, którzy kochają aktywny wypoczynek i sporty wodne. Można tu uprawiać wędkarstwo oraz kajakarstwo, zaś rozległe i nieco dzikie jeszcze tereny są idealne dla miłośników pieszych wędrówek.

Stolica Nowej Fundlandii

Miasto St. John’s, położone nad zatoką, jest ważnym portem, a jednocześnie największym miastem w tej części Kanady. Goszcząc w tej metropolii warto zajrzeć do Nowofundlandzkiego Muzeum, którego zbiory świetnie ilustrują historię wyspy oraz życie jej pierwotnych mieszkańców. Drugim atrakcyjnym miejscem jest Fluvarium – niezwykła wystawa składająca się z trzech poziomów, poświęcona przyrodzie i ekologii słodkowodnej. Tu najlepiej można zapoznać się z roślinnością oraz gatunkami ryb typowymi dla Nowej Fundlandii. 

Choć w panoramie miasta dominują nowoczesne domy, nie brak tu budowli uznawanych za ciekawe zabytki. Jednym z najważniejszych jest Wzgórze Sygnalizacyjne, wznoszące się nad wejściem do portu. Na jego szczycie wznosi się Wieża Cabota, którą wzniesiono pod koniec XIX wieku dla uczczenia osiągnięć tego podróżnika. Wzgórze jest jednocześnie doskonałym punktem widokowym, zaś widok na miasto oraz port zapiera dech w piersiach.

Półwysep Avalon

Półwysep ten łączy się z centralną częścią wyspy wąskim przesmykiem. Mimo dzikiego charakteru jest to najbardziej zaludniona część Nowej Fundlandii, zaś wycieczki na jego teren są coraz bardziej popularne. Dużą atrakcją są rejsy łodziami po tutejszych zatoczkach, zaś do najważniejszych portów zaliczane są Bay Bulls oraz Petty Harbour. Dzikie zwierzęta, w tym karibu, można podziwiać nieco dalej od wybrzeża, na terenie rezerwatu Avalon Wilderness Reserve. 

Labrador

Dla tych, którzy są bardziej odporni na niskie temperatury, atrakcyjnym fragmentem Nowej Fundlandii może być Labrador. To rozległy obszar o surowym klimacie i niewielkie liczbie stałych mieszkańców. Urozmaicona linia brzegowa jest bardzo widokowa, jednak od lodowatej wody morskiej aż wieje chłodem. O surowym pięknie tego zakątka decydują również wysokie góry. Podróżowanie po tym dzikim pustkowiu może być wymagającą, a zarazem niezwykłą przygodą. Sieć dróg jest tu stosunkowo rzadka, zaś do wielu miejscowości można dostać się tylko promem. Warto jednak zajrzeć do osady o nazwie Battle Harbour oraz do najważniejszego tu miasta o nazwie Labrador. 

Jak przygotować się do wycieczek po tej części świata? Warto zapoznać się z takimi informacjami, jak prognoza pogody na najbliższe dni. Dzięki temu można lepiej zaplanować wycieczki i dopasować je do panujących warunków atmosferycznych, które w Nowej Fundlandii potrafią nieźle dokuczyć mniej odpornym turystom.

Fot: Thibault Roland, foter.com